Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evler kot giyecek

ODTÜ'lü öğrenciler, kot kumaşını yalıtım malzemesi olarak kullanıp tasarladıkları akıllı evle, ABD Enerji Bakanlığı'nca enerji verimli binaların üretilmesini amaçlayan Solar Decathlon yarışmasına katılacak.

Giriş Tarihi: 14.3.2013 12:43 Güncelleme Tarihi: 14.3.2013 12:44
Yalıtımı ve iç dekorasyonunda toplam bin 500 kot kullanacak ev, Çin'de inşa edilerek halkın ve jürinin beğenisine sunulacak.

Proje ekibinden ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi İrem Buluş, AA muhabirine, ilki ABD Enerji Bakanlığı'nca 2002'de yapılan Solar Decathlon yarışmasının, 2005'ten itibaren de iki yılda bir düzenlendiğini söyledi.

Yarışmaya, dünya genelindeki başvurular arasından 20 takımın, 10 kategoride sınanarak seçildiğini anlatan Buluş, yarışmanın amacının, enerjisini tümüyle güneşten alan ve verimli kullanan, düşük maliyetli, çekici akıllı ev tasarlamak, üretmek ve işletmek olduğunu dile getirdi.
Yarışmanın ülkeler arasındaki popülaritesinin artmasıyla Avrupa ve Çin ayaklarının oluştuğunu ifade eden Buluş, Türkiye'den yarışmaya başvurarak Çin ayağına katılmaya hak kazanan ilk ve tek ekip olduklarını vurguladı.

Rakiplerinin arasından elenerek seçilen 20 takımdan, önce kısa teklif raporu vermeleri, ardından da 2 yılda tasarladıkları evi kriterlere uygun olarak kurmalarının istendiğini belirten Buluş, geçen yıldan beri çalışarak evin mühendislik ve mimari tasarımlarını tamamladıklarını, artık inşasına başlayacaklarını kaydetti.

EVLERİNE KOT GİYDİRECEKLER

Buluş, tek katlı tasarladıkları evde, Ortadoğu mimarisini yansıtan, enerji verimliliğini de sağlayacak şekilde avlu kullandıklarını söyledi.
Yarışmanın önemli kriterlerinden birisinin, tasarımlarda yenilikçi ve sürdürülebilir çözümden yararlanılması olduğunu da dile getiren Buluş, şöyle devam etti:
''Bu kapsamda danışman hocalarımızdan aldığımız yardımlar ve yaptığımız araştırmalarla kot ürünlerinin yalıtım malzemesi olarak başarılı sonuçlar doğurduğunu öğrendik. Kot kumaşını yalıtım malzemesi haline çevirip onu kullanacağız. Kot, geri dönüştürülebilir ve doğal materyal olması açısından da tam olarak yarışmanın konseptine ve misyonumuza uygun çevreci bir çözüm oluşturuyor.''

İLK KOTU FAZIL SAY VERDİ

Bu kapsamda ''Kotunuzu Evimize Giydirelim'' kampanyası başlattıklarını belirten Buluş, bu dönemde Fazıl Say'ın ODTÜ'de konser vermeye geleceğini öğrendiklerini, bunun üzerine kendisine menajeri aracılığıyla projeyi ve kampanyayı tanıtma fırsatı bulduklarını ifade etti. Buluş, projenin parçası olmayı kabul eden Say'ın, kampanyalarına ilk kotu bağışladığını bildirdi.

Vatandaşların desteğiyle ihtiyaçları olan bin 500 kotu topladıklarını anlatan Buluş, kotu yalıtım malzemesinin yanı sıra iç döşemelerde kaplama ürünü olarak da kullanmayı düşündüklerini belirtti.

YARIŞMA AĞUSTOSTA SONUÇLANACAK

Hazırladıkları evin simülasyonlarını haziranda Çin'e göndereceklerini dile getiren Buluş, Datong şehrinde inşa edilecek evin bir hafta boyunca sergileneceğini söyledi.

Sergiye yaklaşık 300 bin kişinin katılmasının beklendiğini belirten Buluş, burada katılımcılara evin tanıtımını yapacaklarını bildirdi.
Yarışmanın ''eğlence'' başlığı altında bir kriterinin de bulunduğuna işaret eden Buluş, ''Bu kapsamda evde iki yemek partisi düzenleyeceğiz. Hazırladığımız yemekleri katılımcılara sunacağız. Böylece evin aydınlatmasını, ambiyansını, ocağın çalışıp çalışmadığını denetleyecekler'' dedi.
Buluş yarışmanın ağustosun ilk haftasında sonuçlanacağını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evler kot giyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN