Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Enerjimiz Çocuklar İçin''

Enerji Grubu'nun Türkiye'nin en büyük jeotermal santral projesini gerçekleştirdiği Denizli'de, öğrenciler için ''enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji'' konulu drama sahnelendi.

Giriş Tarihi: 20.3.2013 11:39
Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı () işbirliğiyle yürütülen ''Enerjimiz Çocuklar İçin'' projesi kapsamında Sarayköy Sakarya Ortaokulu'nda 5, 6, ve 7. sınıf öğrencilerine yenilenebilir enerji konusu anlatıldı.

Etkinlikte konuşan Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, proje ile 2010 yılından bugüne kadar 75 bin çocuğa ulaştıklarını belirterek, 2013 yılı sonuna kadar bu rakamı 120 binin üzerine taşımayı hedeflediklerini ifade etti.

TOÇEV ile işbirliklerinin bu projeye değer kattığını belirten Erverdi, şunları söyledi:
''Enerji kaynaklarını bizlerden sonra çocuklarımız kullanacak, yönetecek ve koruyacak. Geliştirdiğimiz projelerle çocuklarımız da küçük yaşlardan itibaren kaynakların ve çevrenin korunmasına yönelik bilincin oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz, onları enerji kaynaklarımızın gündelik hayatımızdaki önemi hakkında düşündürmek istiyoruz. Bu amaçla, Denizlili çocuklarımızla buluşmaktan mutluluk duyduk.''

TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu da Türkiye'nin geleceği için enerjinin önemini vurgulayarak, ''Doğru enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji tasarrufunun önemi hakkında daha çok bilgilendirme çalışması yürütmemiz gerekiyor. Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi'nin çocuklarımızı bilinçlendirmek adına büyük önem taşıdığına inanıyorum. İnteraktif kurgulanan bu oyun ile çocuklarımızın ilgilerini enerji dünyasına çekerek bilinçlenmelerine katkıda bulunacağımıza inanıyorum. Çocuklarımızın aracılığı ile ailelerine ve arkadaşlarına da ulaşabileceğiz'' diye konuştu.
Hakan Bilgin tarafından kurgulanan, çevre ve iletişim uzmanları ile pedagogların danışmanlığında hazırlanan dramada, tiyatrocular Melda Tuzluca ve Ali Çakır'ın canlandırdığı Mavi ve Yeşil karakterleri, çocuklara enerji kaynaklarını, fosil yakıtların dünyanın geleceği için önemini, temiz enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi ve enerjinin tasarruflu kullanımını anlatıyor. İnteraktif kurgulanan oyunda, çocuklar sorular sorarak oyuna dahil olabiliyor.

İlk kez 16 Ekim 2012 tarihinde Rize İkizdere'de sahnelenen ve 13 bin 287 çocukla buluşan oyunun nisan ayına kadar İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından seçilen okullarda 15 binin üzerinde 5, 6, ve 7'nci sınıf öğrencisine ulaşmayı hedeflediği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Enerjimiz Çocuklar İçin''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN