Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fidan borsası kuruluyor

Giriş Tarihi: 29.3.2013 14:44

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'yi kuracakları borsayla fidan ve süs bitkileri ihraç eden ülke haline getireceklerini söyledi.

Eroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Hatıra Ormanı fidan dikim töreninde, ağaçlandırmanın, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede en önemli unsur olduğunu söyledi.

Orman varlığının dünya genelinde azaldığını, Türkiye'de ise hem alan hem de odun serveti bakımından artış gösterdiğine işaret eden Eroğlu, son 30 yılda odun servetinin 936 milyon metreküpten 1,5 milyar metreküpe çıktığını belirtti.

Eroğlu, 1992-2002 arasında yılda ortalama 70-75 milyon fidan üretildiğine dikkati çekerek, 2012'de bu sayıyı 470 milyona yükselttiklerini, 2013'te ise hedeflerinin 700 milyon olduğunu ifade etti.

Sapanca Gölü'nün kenarında Fidan ve Süs Bitkileri Borsası kurduklarını hatırlatan Eroğlu, 1 Aralık 2013'te saat 14.15'te faaliyete geçmesi planlanan tesisle Türkiye'yi fidan ve süs bitkileri ihraç eden ülke haline getireceklerini anlattı.

NİSANDA İKİ YENİ SEFERBERLİK BAŞLAYACAK

Eroğlu, erozyon kontrolüyle ilgili yaptıkları çalışmalara da değinerek, şöyle konuştu:
''Önümüzdeki ay Türkiye'de yeni muhteşem bir seferberliğe imza atıyoruz. Türkiye'de 2017 yılı sonuna kadar bütün havzalarda çalışma yapacağız. Konuyla ilgili eylem planını hazırladık. Bu eylem planını dün gece okudum ve gerekli hazırlıklar yapılması için hem Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürümüze hem de Orman Genel Müdürümüze talimatlar verdim. Bunun müjdesini veriyorum. Yakında basına açıklayacağım, muhteşem bir seferberlik. Bir de barajların etrafında erozyonla kontrol için yeşil kuşak ağaçlandırma seferberliği yapıyoruz. Son şeklini verdik. Bunu da inşallah nisanda ilan edeceğiz.''

Ankara'yı yemyeşil yapacaklarını, artık kimsenin başkente ''bozkır'' diyemeyeceğini vurgulayan Eroğlu, bu konuda kararlı olduklarını ve ağaçlandırma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi.

Eroğlu, eylem planları kapsamında 13 bin hektar alanda 5 milyon ceviz, 19 bin hektarda da 8 milyon badem fidanını toprakla buluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Odun Dışı Ürünler Daire Başkanlığı kurduklarını anımsatan Eroğlu, şöyle devam etti:
''Tıbbi aromatik bitkiler, mantardan kekiğe, ada çayından defnesine, fıstık çamına kadar bunlarla ilgili büyük bir seferberlik yapıyoruz. Tıbbi aromatik bitkiler merkezi kuruyoruz, bu yıl sonunda bitecek. Üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışma yapıyoruz. İnşallah şifalı bitkileri hazırlayıp, bütün dünyaya ihraç edeceğiz. Çünkü Türkiye'de biyolojik çeşitlilik çok fazla. Türkiye'deki biyolojik çeşitlilik, kıta Avrupa'sındaki sayılardan, flora ve faunadan çok daha fazla. Dolayısıyla bunu değerlendirmemiz lazım. Çin, bizden daha az biyolojik çeşitlilikle 100 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Biz bütün gayretlere rağmen geçen sene 300 milyon dolarlık ihracat yapabildik. Hedef 2015 yılı sonuna kadar 1,5 milyar dolarlık ihracat.''
-''50 milyar dolarlık ihracat istiyoruz''-
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da dünya genelinde ormanların tahrif edilmesi, su kaynaklarının hızla yok edilmesi ve tarım alanların kötü kullanılmasının erozyona neden olduğuna dikkati çekti.

Yaklaşık 110 ülkede erozyon tehdidi bulunduğunu belirten Bayraktar, Türkiye'de tarım sektörünün yaklaşık yüzde 60'ının erozyon riski altında olduğunu söyledi.

Su kaynaklarının da verimli kullanılmadığını savunan Bayraktar, Türkiye'nin yağmurlama ve damla sulama sistemlerine çok geç ulaştığını kaydetti.

Bayraktar, gıda sektörünün enerji sektörüyle en önemli emtia haline geldiğini vurgulayarak, ''Spekülatörlerin gıdayla nasıl uğraştıklarını fiyat manipülasyonlarından görüyoruz'' dedi.

Tarım sektöründeki yapısal sorunlara işaret eden Bayraktar, ''Sulama yatırımlarının hızla bitirilmesi, arazi toplulaştırılması ve miras hukukunun değiştirilerek arazinin parçalanmasının engellenmesini gerekli. Sayın Başbakanımızdan söz aldım. İnşallah miras hukukunu değiştireceğiz, parçalanmayı önleyeceğiz'' diye konuştu.

Bayraktar, söz konusu yapısal sorunların çözülmesi halinde Türkiye'nin, bölgenin gıda deposu olacağını da ifade ederek, ''Hedefimiz büyük, 10 yıl sonra 150 milyar dolarlık Gayri safi milli hasılaya katkı ve 50 milyar dolarlık ihracat istiyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Eroğlu ve Bayraktar, birlikte hatıra ormanına ilk fidanları dikti. Bakan Eroğlu, daha sonra, il ve ilçelerden gelen ziraat oda başkanlarıyla bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fidan borsası kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN