Her şey leylekler için

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akçapınar köyüne her yıl mart ayında çiftleşmek ve kuluçka dönemi için gelen leylekler, kendileri için yapılan yuvalardan sonra arttı.

Giriş Tarihi: 1.4.2013 15:34 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 15:38
Geçen yıllarda elektrik kablolarına çarparak ölmeleri üzerine Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği'nce sekiz yıl önce hazırlanan ve UNESCO bünyesindeki Doğayı Koruyalım Fonu'nca desteklenen "Biyo-Gökova" ana projesine eklenen "Akçapınar Leylek Köyü" projesiyle leylek sayısında tekrar artış gözlendi. Projeyle leylekler için evlerin çatılarına ve köy içindeki değişik alanlara ağaç direkler dikilerek yuvalar yapıldı. Leylekler için başka bir tehlike de beslendikleri tarlaların ilaçlı olması gösterilirken organik tarımla bunun da ortadan kalktığı ifade edildi.

Akçapınar Köyü Muhtarı Şükrü Arslan, yıllardır mart ayında gelen leyleklerin sayısı 1980'li yıllarda 200'ü bulurken son beş yılda büyük düşükler yaşandığını söyledi. İki yıl önce sadece 10 tane olan leyleklerin bu yıl 15-18 arasında değiştiğini kaydeden Muhtar Arslan, "Genellikle nisan ayında gelirler fakat son yıllarda mart başlarında gelmeye başladılar. Köyümüzde yaklaşık beş ay konaklayıp gidiyorlar. Geçen yıllarda özellikle elektrik tellerine çarparak telef olan leylekler için ağaçtan telefon direkleri ve muhtarlığımız kanalıyla yaptığımız yuvalardan sonra yaşanan artışın, önümüzdeki yıllarda devam edeceğini tahmin ediyorum. Hedefimiz, mart ile haziran arasında köyümüzün belirli noktalarında leylek gözlemevleri oluşturmak." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey leylekler için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN