ayısı eylemde

Giriş Tarihi: 2.4.2013 15:17

Greenpeace, Kuzey Kutup bölgesindeki petrol şirketlerinin çalışma yapmasını protesto etmek ve 'dan destek almak amacıyla ilginç bir eylemde bulundu.

Kremlin Sarayı'nın tam karşısındaki nehrine inen ve beyaz ayı postuna giren bir çevreci doğaya zarar verdiği iddiasıyla petrol şirketlerinin Arktik bölgesindeki çalışmalarını protesto etti.

Nehre "buz" süslü küçük tekneyle inen eylemci, "Arctica not for sale!" ve "Help!" yazılı dövizlerle Kremlin karşısında tur attı. Greenpeace'den yapılan açıklamada, amaçlarının Kuzey Kutup bölgesinin Rusya'ya ait kıtasında Norveç'in riskli sanayi projesinin durdurulması için Moskova'ya çağrıda bulunmak olduğu iddia edildi.

Bölgeye tekneyle gelen Rusya Acil Durum Bakanlığı görevlileri, Beyaz Ayı eylemcisini sulardan alarak sahilde bekleyen polislere teslim etti. Twitter'den açıklama yapan Greenpeace üyeleri, "Ayı serbest bırakıldı. Çünkü hiç bir yasadışı eylem yok. Asıl suç ise Kuzey Kutup bölgesinde yaşanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Statoil (Norveç) ve Rosneft (Rusya) şirketlerinin bölgede petrol üretimi için ortak işletme kurmaya hazırlandığı belirtiliyor. Çevreciler 14 Mayıs'ta başlayacak projenin doğa adına "feci sonuçlar" doğuracağını savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Greanpeace ayısı eylemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN