Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 Mayıs'ta büyük temizlik!

Giriş Tarihi: 7.5.2013 18:27 Güncelleme Tarihi: 7.5.2013 18:35

“Let’s Do It!” (Haydi Yapalım) sloganıyla düzenlenen Dünya Temizliği organizasyonu bu yıl Türkiye Temizliği adı altında İstanbul ile birlikte 20 şehirde yapılacak

Dünyanın her yerinden gönüllü grupları ve çeşitli kuruluşların katılımıyla ülkelerinin katı atık ve çöplerini temizlemek ve toplumun farkındalığını arttırmak amacıyla gerçekleştirilen ve "Let's Do It!" (Haydi Yapalım) sloganıyla düzenlenen Dünya Temizliği (World Cleanup), bu yıl Türkiye Temizliği adı altında İstanbul ile birlikte 20 şehirde yapılacaktır.

Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton katı atık bulunduğu düşünülüyor. Bu sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda sağlık, doğal hayat, dayanışma ve sorumlulukla alakalı bir durum. Bu atıklara aynı zamanda değerlendirilmemiş kaynaklar gözüyle bakmalıyız.

Let's Do It! İle katı atık sorunu olan bir ülkede, bu sorunu çözmek isteyen insanların girişimiyle, atıkların yerleri ve türleri haritalama ile tespit ediliyor, kamuoyunda bu konuya dikkat çekiliyor ve tüm halk işbirliğine davet ediliyor. Sonuç olarak; ülke 1 günde temizleniyor.

Let's Do It! Modeli 2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uygulandı. Bugüne kadar toplam 96 ülkede 115 temizlik düzenlendi ve toplam 7 milyon gönüllü etkinliklerde yer aldı. Toplam 100.000 ton atık toplandı.

İlk kez 2012 yılında Türkiye'de Dünya Temizliği kampanyasında bir Türkiye Temizliği düzenlendi. Üsküdar ve Adalar (İstanbul), Burdur, Mudurnu (Bolu) ve Amasya olmak üzere beş noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1300 kişi katıldı. 1 tonu geri dönüştürülebilir olmak üzere 13 ton atık toplandı.

Bu açıdan bakıldığında proje, hayatın güzel kalması yönünde gerçekleştirilen ''DÜNYANIN EN GÜZEL HAREKETİ'' olma özelliğini taşıyor.

Bu yıl Türkiye Temizliği 20'den fazla noktada gerçekleşecek. Temizlik yapılacak şehirler şöyle: Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Batman, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Eskişehir, Denizli, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Konya, Doğanşehir (Malatya), Sakarya, Tatvan (Bitlis), Trabzon ve Zonguldak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 Mayıs'ta büyük temizlik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN