Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş ocakları doğaya zarar veriyor

Paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül Trakya’nın akciğerleri Yıldız Dağları’ndaki yeşil örtünün irili ufaklı taş olacakları tarafından talan edilmesini havadan görüntüledi.

Giriş Tarihi: 8.5.2013 11:16 Güncelleme Tarihi: 8.5.2013 11:31
Havadan çekilen görüntülerde yeşil doğanın ortasına açılan taş ocaklarından çıkan tozun ormanlık alanı kapladığı görülüyor.

Ergene Nehri'nin kirliliğinin belgeselini çekmek için 4 aydır çalışmalar yürüten Tekirdağ Doğa Sporları Başkan Yardımcısı paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, çekimler kapsamında Tekirdağ'ın Saray ve Kırklareli'nin Vize ilçelerinde yer alan Yıldız Dağları'ndaki irili ufaklı taş ocaklarının doğayı nasıl katlettiğini görüntüledi. Bir haftalık çekimlerde havadan taş ocaklarını görüntüleyen Algül, yeşilin arasında kalan ocaklardan çıkan malzemelerin ormanlık alana zarar vermesini kamerası ile kaydetti. Algül'e bu çalışmalar kapsamında kulüp üyesi avukat Zeynel Şen ve Hasan Fehmi Özer yerden ve havadan destek verdi.

HAVZADAN İSTANBUL'A SU SAĞLANIYOR
Tekirdağ'ın Saray ilçesi, Kırklareli'nin Vize ilçesi Evrenli, Pazarlı, Yenice köyleri ile Çakıllı beldesinde çekimler yapan Algül, İstanbul'un bazı semlerine ve Trakya'daki yerleşim yerlerine su sağlayan havzada yer alan 10'na yakın nın halini gözler önüne serdi. Trakya'nın akciğerleri konumundaki Yıldız Dağları'ndaki yeşilin talan edilmesine dikkat çekmek isteyen Algül, Ergene başta olmak üzere birçok nehrin ve derenin su havzasında açılan taş ocaklarını paramotorla uçarak havadan çekti.


Trakya'nın akciğerleri ormanların taş ocakları ile yok edildiğini kaydeden Paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, "İstanbul'un bazı semtlerine ve bölgedeki yerleşim yerlerine su sağlayan Yıldız Dağları'ndaki ormanların nasıl yok edildiğini havadan görüntüledim. Amacım bu görüntülerle çevre duyarlılığını ön plana çıkarmak. 1 haftalık çalışma sonunda 10'na yakın taş ocağını havadan görüntüledim. Taş ocaklarının bazılarının Ergene Nehri'nin doğduğu bölgeye birkaç kilometre mesafede bulunuyor. Bazıları ise bölgedeki köy ve beldelere içme suyu sağlayan su kaynaklarına çok yakın mesafede bulunduğunu gördüm. Aynı zamanda yer yer bazı ocaklardan çıkan malzemelerin ağaçlık alanların üzerine döküldüğünü gördüm. Bazı ocaklarda ise çıkan tozların yeşil çam ağaçlarını beyaza bürüdüğüne şahit oldum." dedi.

Ormanların arasında yer alan ocakların patlamalar nedeniyle evlerde çatlamaların oluştuğunu kaydeden Vize ilçesi Çakıllı Beldesi eski Belediye Başkanı, Halil Soyaslan, "Patlamalar nedeniyle evlerimizde çatlaklar oluştu. Yine patlamalardan dolayı su kaynaklarımızın yeri değişti. Yer altındaki su galerileri yok olduğu için bu bölgedeki köylerimiz susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bu taş ocakları Yıldız Dağları'na saplanmış bir hançerdir. Trakya'ya su sağlayan havzaların hepsi bu bölgede yer alıyor." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş ocakları doğaya zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN