Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bakanlık korumasında

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyanın nadide çicekleri arasında yer alan yi koruma altına aldıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 15.7.2013 10:56
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, nin (fritillaria imperiaris) korunması ve biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için tedbirler alındığını belirtti.

Konuyla ilgili farkındalığın artması amacıyla kolluk kuvvetleri ve yöre halkının eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğine dikkati çeken Eroğlu, ters lalenin toplanması ve naklinin yasak olduğunu vurguladı.

Eroğlu, aykırı davranışta bulunanlar hakkında uygulanan idari yaptırımların 32 bin liradan başladığına işaret ederek, vatandaşlardan ters laleye herhangi bir müdahalede bulunmamalarını istedi.

Gelen ihbarlan değerlendiren Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin ele geçirdikleri ters laleleri koruma altına aldığını ifade eden Eroğlu, biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için denetim ve kontrollere ağırlık verildiğini bildirdi.

Eroğlu, kaçakçıların bitkiyi soğan ve gövdesiyle sökerek götürdüğünü, ters lalenin renkleri, kadife hassaslığındaki çiçeği ve estetik görünümlü tersliğiyle adeta bir doğa harikası olduğunu anlattı.

Nesli tehlike altındaki ters lalenin, Anadolu'da "Ağlayan Gelin" adıyla da bilindiğini ve dünyanın en nadide çiçeklerinden birisi olduğuna dikkati çeken Eroğlu, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Ters lalenin gen merkezi Batman olduğu halde kaçak yollarla Avrupa ülkelerinde satılmaya çalışılmaktadır. Kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılan ters lale, süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Dünyada bir benzeri daha bulunmayan, Hakkari, Van, Bitlis, Erzurum ve Batman'da doğal olarak yetişen ters laleler sadece belirli yerlerde görülmektedir. 167 türü bulunan ters lale çeşidinin en fazla görüldüğü ülke Türkiye olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de 43 türü bulunan ters lalelerin 20'si endemik türdür."

Eroğlu, gövde boyu 30-100 santimetre arasında değişen ters lalenin kırmızı, turuncu ve nadiren sarı renkte olabildiğini kaydederek, "Ülkemizin ev sahipliği yaptığı bu nadide çiçeğimize vatandaşlarımız da sahip çıkarsa, biyolojik zenginliğimizi gelecek nesillerimize aktarabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ters lale bakanlık korumasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN