8 bin kınalı keklik doğaya bırakıldı

Malatya'da Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olarak kurulan Keklik Üretim İstasyonunda yetiştirilen 8 bin kınalı keklik, 8 ilde doğaya bırakıldı.

Giriş Tarihi: 21.7.2013 13:10
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Bakanlık tarafından İnönü Üniversitesi yerleşkesine kurulan Keklik Üretim İstasyonu hakkında bilgi verdi.

Doğada sayısı azalan kınalı kekliklerin popülasyonunu artırmak için geçen yıl 5 hektar alanda kurulan istasyonun, yumurta bekletme, yumurta gelişim ve çıkın üniteleri ile alıştırma kafeslerinden oluştuğunu belirten Deligöz, anaç kekliklerden elde edilen yumurtaların ilk önce bekletme ünitelerine, ardından yumurta gelişim ünitelerine alındığını ifade ederek, son olarak çıkın ünitelerine konulan yumurtalardan 2-3 gün sonra kekliklerin çıktığını söyledi.

Kınalı keklik sayısının azalmasıyla doğal dengenin bozulmaya başladığına dikkati çeken Deligöz, "Yaptığımız çalışmalarla doğada yeniden keklik popülasyonunu artırmak istiyoruz. Bilinçsiz avlanma, doğal dengenin bozulmasına sebep oluyor. Avcılık, tekniğine uygun olarak yapılmalı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce avlanması uygun görülen tür ve sayılar kadar avlanmanın yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Yıllık 10 bin keklik üretim kapasitesine sahip istasyonda yetiştirilen 8 bin kekliğin Malatya, Ankara, Artvin, Samsun, Kastamonu, Giresun, Elazığ ve Gümüşhane'de doğaya bırakıldığını belirten Deligöz, 2 bin kekliğin de tabiata bırakılmak üzere hazır olduğunu söyledi.

Deligöz, bu kekliklerin doğada av ve yaban hayatının gelişmesini sağlamasının yanı sıra kene gibi zararlı böcekleri yediği için ayrı bir yararı olduğunu ifade etti.

Kekliklerin bakıcısı Cengiz Çelik ise kekliklere sabahları fenni yem verildiğini, bu yemlerin buğday karışımlı olduğunu söyledi.

İstasyonda şu anda 3 bin 500 anaç, 2 bin de yavru keklik olduğunu ifade eden Çelik, büyük kekliklerin haftada 300 kilogram, yavruların ise 80 kilogram yem yediğini aktardı.

Üniteleri hijyen malzemeleriyle her gün temizlediklerini belirten Çelik, kekliklerin çok hassas olduğunu ifade ederek, "Hassas oldukları için insanlara pek fazla yaklaştırmıyoruz. İnsanlar yaklaşınca kaçışıyorlar ve ünitelerin duvarlarına çarpıp kendilerine zarar veriyorlar" dedi.

Çelik, işini severek yaptığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 bin kınalı keklik doğaya bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN