Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gölü'nde avlanmak yasak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Van'da bulunan Gölü'nde avlanmanın yasak olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 16:03
Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Van'da bulunan Gölü'nün avlak olarak belirlenmesine ilişkin iddiaların bulunduğu, genel avlağında barınan av türleri için 2013-2014 av döneminde kota verilmediği belirtilerek, "Bu nedenle, 2013-2014 av döneminde Erçek Gölü genel avlağında av yapılması yasaktır" ifadesine yer verildi.

Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın, Bakanlığa yaptığı 26 Temmuz 2013 tarihli başvuruda, Erçek Gölü avlağının 'genel avlak' statüsünün iptal edilerek sahaya koruma statüsü verilmesinin talep edildiği vurgulanan açıklamada, dilekçeyi değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, yasa gereği iptal yetkisine sahip olan bölge müdürlüğüne, 30 Temmuz 2013 tarihinde bir yazı göndererek, avlak statüsünün iptal edilip edilemeyeceği hususunda inceleme yapılmasını istediği bildirildi.

İncelemenin ardından statü iptalinin karara bağlanacağı anlatılan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Buna karşın statü iptal edilmese dahi mevcut durumda kontenjan verilmediğinden Erçek Gölü'nde av yapılamayacak. Diğer yandan, 2013-2014 av sezonunda, ülkemizde yaşayan 460 kuş türünden 429'unun, 162 memeli türünden ise 155'inin avlanması yasaklandı.

12 memeli ve 134 kuşu av hayvanı olarak belirleyen Bakanlık, 2013-2014 av sezonunda sadece 7 memeli ve 31 kuş türünün Merkez Av Komisyonu kararları doğrultusunda, yerli avcılar tarafından avlanmasına izin verdi."

Avlanmasına izin|verilen türler için de toplam ve günlük kontenjan uygulanacağı aktarılan açıklamada, Erçek Gölü gibi kontenjan verilmeyen yerlerde hiç ava çıkılamayacağı vurgulandı.

Sezon ve belirlenen türler dışında avlanmaya tazminat, idari para cezası, avda kullanılan araç ve silahlara el koyma cezaları uygulanacağı anımsatılan açıklamada, tazminat tutarlarının hayvan başına 50 lira ila 60 bin lira arasında değiştiği, idari para cezalarının da 60 lira ila 4 bin 393 lira arasında uygulanacağı aktarıldı.

Açıklamada, kanunda belirtilen durumlarda belirlenen tutarların iki katına kadar da ceza kesilebileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erçek Gölü'nde avlanmak yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN