Gezinin ağaçları 'e dikildi

Giriş Tarihi: 2.9.2013 14:16

'nda sökülen 5 ağacın Çağlayan'da açılan parkına dikildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın yanında bulunan ve çevre düzenlemesi tamamlanan Parkı açıldı. 'ndan sökülen 5 ağacın da parka dikildiği öğrenildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görev yapan hakim ve savcılar, yeni adli yılın açılış günü dolayısıyla adliyenin 10. katında verilen kahvaltıda buluştu. Hakim ve savcılar daha sonra, çevre düzenlemesi sona eren adliyenin yanındaki Abide-i Hürriyet Parkı'nın açılışına katıldı. Açılışa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Cumhuriyet Başsavcı vekilleri ve adliyede görev yapan çok sayıda hakim ve savcı katıldı.

Açılış töreninden önce Başsavcı Çolakkadı bir konuşma yaptı. Abide-i Hürriyet Parkı'nın adliyenin hemen yanında bulunduğunu ifade eden Çolakkadı, 'Burası Büyükşehir Belediyesi'nce yeniden düzenlendi. Gayet güzel bir hale geldi. Bildiğiniz gibi parktaki anıtlar çok geçmişe dayanıyor. 1909 da temeli atılmış 1911 de açılmış. Daha sonra Enver paşa Talat paşa gibi paşaların mezarları buraya gelmiş. Şu haliyle gerçekten güzel bir park oldu. Ben bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Adli yılımızın hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

Yeni adli yılda çok fazla duruşma olmasını istemediğini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş, 'Sakin geçen ve adliyeye intikal etmeyecek şekilde huzurlu, barışçıl bir Türkiye diliyorum ve adli yılımızın da hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Başsavcımız adli yargı komisyonu başkanımız başsavcı vekilleri, hakim ve savcılarımız ile beraberiz burada. Türkiye'nin en büyük adliyesinin önündeyiz. Bu arada şuanda geçmişte yapılmış olan abide-i hürriyet parkının biz yeninden düzenlemesini yaptık. Bu parkı adliyemize tahsis ettik. Böylece burada daha güzel daha düzenli hale getirmek için 17.600 metrekare civarındaki bu alanı çiçeklendirdik, yeşillendirdik ve gerçekten adliyemize yakışır hale geldi. Adliyemizin önünde de 20.000 m2'nin üzerinde bir alan hazırlamıştık. Şuanda orası halkımız için kullanım alanı içerisinde. Diliyorum ki bu parkın güzelliğinden adliyede görev yapan tüm hakim savcılarımız ve çalışan personel, vatandaşlarımız, avukatlar istifade edeceklerdir. Ben hayırlı olsun diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum' diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve başsavcı vekilleri beraber kesti. Daha sonra Topbaş ve Çolakkadı ile hakim ve savcılar, park içerisinde bulunan çardakta oturarak bir süre sohbet etti. Başkan Topbaş sohbet sırasında, Gezi Parkı'ndan sökülen 5 ağacın, açılışı yapılan parka dikildiğini açıkladı. Bunun üzerine bir savcı, 'Duymasınlar, burada da eyleme katılırlar' şeklinde espri yaptı. Topbaş ise 'Artık huzur dolu, barışçıl bir dünya istiyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezinin ağaçları Abide-i Hürriyet'e dikildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN