Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyşehir Gölü kıyıları buz tuttu

Avlanmak için teknelerinin başına gelen balıkçılar, suda ilerleyebilmek için buz kalıplarını kırdı

Giriş Tarihi: 15.12.2013 15:36
Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde avlanmak için teknelerinin başına gelen kadın ve erkek balıkçılar, buz tutan gölde zor anlar yaşıyor. Balıkçılar, suda ilerlemek için buz kalıplarını kırıyor.

Kıyıdaki teknelerin yanı sıra, ağaç diplerinin de buz tutması, gölden geçimini sağlayan balıkçıların işini zorlaştırdı.

Saatlerce süren uğraşın ardından buzları kazma ve sopalarla kırarak teknelerini hareket ettirebilen balıkçılar, göle serdikleri ağlarının bulunduğu bölgeye güçlükle ulaşabildi.

Göle kıyısı olan Karadiken köyünde, eşiyle 28 yıldır balıkçılık yapan İbrahim Yaldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağlarını çıkarabilmek için buzları kırarak göle açılacaklarını söyledi.

Canses Yaldız da kıyıdaki don nedeniyle iskelede mahsur kalan teknelerini hareket ettirebilmek için kenardaki buz tabakasını kazmayla kırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Balıkçı Bayram Göksay ise kıyıların buz tutması nedeniyle mahsur kalan tekneleri yerinden hareket ettirmek için değişik yöntemler uyguladıklarını ifade etti.

Kütük ve kalın sopalarla buzun üzerine vurarak, tekneyi hareket ettirmeye çalıştıklarını aktaran Göksay, balıkçıların donan tekne motorlarını ise ateşle ısıtarak çalıştırdıklarını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyşehir Gölü kıyıları buz tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN