Bartın Irmağı siyaha büründü

Bartın Irmağı'nda görülen kirlilik nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce inceleme başlatıldı.

Giriş Tarihi: 8.1.2014 16:54 Güncelleme Tarihi: 8.1.2014 16:59
Yaklaşık 15 kilometrelik bölümü kent merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen Bartın Irmağı, kirlilik nedeniyle siyah renge büründü.

Oksijen yetersizliği nedeniyle balıkların kanalizasyon akıntısı olan bölümlerde yoğunlaştığı görülen ırmaktaki kirliliğin tespiti için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce inceleme başlatıldı.

Müdürlük ekiplerinin ırmak suyundan numune alınarak incelenmek üzere ilgili laboratuvara gönderdiği öğrenildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kent merkezinden geçen ırmağın zaman zaman siyah renge dönüştüğünü, bunun da balık ölümlerine neden olduğunu söyledi.

Acilen yaşanan olumsuzluğun engellenmesi gerektiğini belirten Çetin, "Belediye olarak maalesef bizim bir yaptırımımız yok. Durumu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bartın Valiliğine bildiriyoruz. Fabrika atıklarından kaynaklandığını düşündüğümüz kirlilik, ırmakta balık ölümlerine de neden oluyor" dedi.

Orduyeri Muhtarı İbrahim Kanbur da ırmaktaki kirliliğe Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil fabrikasının neden olduğunu iddia ederek, "Biz ırmağın bu durumunu görmekten ve bu vahşi durumu dile getirmekten bıktık. Hemen hemen her ay karşılaştığımız bir duruma bir türlü çözüm bulanamaması bizleri de düşündürüyor. Kirliliğe neden olan fabrikanın tespit edilip gereken cezai yaptırımın uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Orduyeri Köprüsü başında yoğunluk oluşturan vatandaşlar da ırmaktaki kirliliğe tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın Irmağı siyaha büründü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN