Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kulaklı Batağan 7 yıl sonra görüntülendi

Türkiye’de yalnızca kuzey sahillerinde çok nadir olarak uğrayan kış göçmeni Kulaklı Batağan kuşu, 7 yıl aradan sonra önceki gün Samsun Limanında görüntülendi.

Giriş Tarihi: 8.1.2014 15:45
Özellikle kuş gözlemcilerinin büyük ilgisini çeken Kulaklı Batağan'ın yeniden Türkiye'de görülmesiyle bölgeye doğa fotoğrafçıları adeta akın ediyor.

2013'ün son günlerinde Türkiye'de nesli tükendiği sanılan Yakalı Toy, Konya'da 101 yıl sonra yeniden tespit edilmiş ve bu haber doğa severler tarafından sevinçle karşılanmıştı. Yine öncesinde Siirt'te ölü olarak tespit edilen leoparda Türkiye'de nesli tükendi sanılan bir türün daha yeniden gündeme gelmesine sebep olmuştu. Bu iki haber, doğal hayat tutkunlarına büyük sevinç yaşatırken bu kez Samsun'dan gelen bir başka nadir tür kaydı ile birlikte bu seviçleri ikiye katlanmış oldu.

Kulaklı Batağanlar görünüm itibariyle dikkat çekici özelliklere sahip, estetik bir kuş olarak biliniyor. Türkiye'nin profesyonel ve amatör kuş fotoğrafçıları ve gözlemcilerinin destekleriyle bu alanda ciddi bir kaynak olan Trakus.org adlı internet sitesinde, Samsun'dan gelen Kulaklı Batağan kuşu fotoğrafının yer almasıyla birlikte kuş fotoğrafçıları adeta, Samsun sahillerine akın ediyor.

2014'ün ilk gözlemine çıkan Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Mutlu salman tarafından kaydedilen Kulaklı Batağan, su altındaki yüksek manevra kabiliyeti ve uzun süreli dalışlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir kuş. Sadece bir birey olarak kaydedilen tür, soğuk kış şartlarında Kuzeyden güneye tek olarak göç ediyor ve kışı geçirdikten sonra yine Kuzey Rusya ve İskandinav kıyılarına üremek için geri dönüyor.

Trakushaber - Alper Tüydeş

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kulaklı Batağan 7 yıl sonra görüntülendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN