Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamasın Barajı'nın su seviyesi alarm veriyor

Son 20 yılın en kurak yılını yaşayan Aksaray’da 159 milyon metreküp kapasiteli Mamasın Barajı’ndaki su seviyesi 29 milyon metreküp seviyesine düştü.

Giriş Tarihi: 10.1.2014 13:07 Güncelleme Tarihi: 10.1.2014 13:07
Her yıl büyük oranda düşüş gösteren barajdaki ölçüm çubukları suyun çekilmesi ile birlikte açıkta kaldı. Aksaray'ın tarımsal sulama, içme ve kullanma suyunu karşıladığı Mamasın Barajı'nda geçen yıl 35 milyon metreküp olan su seviyesi, bu sene de 29 milyon metreküpe düşerek Aksaray'ın tarım ve hayvancılığını tehdit ediyor. Su seviyesini kontrol etmek için Mamasın Barajı'na giden Aksaray Tarım Platformu üyeleri, barajda incelemelerde bulundu. Tarım Platformu Başkanları, nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'a acilen dış havzalardan su getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, dünyanın ilk tarımının başladığı Aksaray'ın ilk tarımı biten şehir olarak tarihe geçeceğini söyledi.

"BARAJDA SU SEVİYESİ HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR"

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, geçen yıl barajdaki su seviyesinin 35 milyon metreküp olduğunu hatırlatarak, "Aksaray Mamasın Barajımız 1962 yılında yapıldı. Barajımızın kapasitesi 156 milyon metreküp iken, şu anda 29 milyon metreküp suyumuz var. Bu suyun 11 milyon metreküpünü de Aksaray Belediyesi kullanıyor. Bu demektir ki Aksaray'da ciddi bir kuraklık var. Mamasın Barajı'na su getirilmediği takdirde kuraklığın da böyle devam etmesiyle birlikte Aksaray'da gerek çiftçilerimiz gerekse hayvan üreticilerimiz çok sıkıntı çekecek. Geçen yıllarda barajımızda su seviyemiz 35 milyon metreküptü. Bu yıl 29 milyon metreküpe düştü. Allah'tan umut kesilmez, inşallah bol yağışımız olur ve bu kuraklığı atlatırız" dedi.

"TÜRKİYE KURAKLIK TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA"

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise, kuraklığın Türkiye genelinde yaşandığına dikkat çekerek, su sıkıntısının hayvan yetiştiricilerini de sıkıntıya düşüreceğini kaydetti. Aksaray'ın Türkiye genelinde en az yağış alan 5 ilden biri olduğunu hatırlatan Başkan Aktürk, "Ülkemizde yoğun bir kuraklık yaşanıyor. Tabi ilimiz Türkiye'nin en az yağış alan 5 ilinden bir tanesidir. Orman vasfı olarak da Türkiye'nin en az ormanı olan 3 ilinden birisi. Zaten geçmiş yıllarda da kuraklık ile Aksaray her zaman karşı karşıya geldi ancak bu sene çok şiddetli bir şekilde kuraklığı yaşıyoruz. Özellikle kar yağışının olmaması ilimizde çok ciddi sorunlara neden olacak gibi duruyor. Aksaray'ımız tarım ve hayvancılık şehridir. Nüfusumuzun yüzde 80'i tarım ve hayvancılıktan uğraşıyor. Bu nedenle de direkt olarak bizleri etkiliyor. Özellikle hayvancılık noktasında çok ciddi anlamda yem bitkisi ekimimiz var. Yocamız var, mısırımız var, fiğimiz var. Zaten hayvancılıkta kaba yem fiyatlarının çok yüksek olması üretim maliyetlerini artırmakta. Tabii kuraklık ve kuraklığa bağlı olarak da ürünlerin istenilen şekilde yetiştirilemeyeceği, fiyatların çok yüksek olacağı için hayvancılıkta çok ciddi olarak risk teşkil edecek. Yetiştirici umduğunu bulamayacak, fiyatlar yükselecek ve dolayısı ile tüketiciye de yansıyacak" diye konuştu.

Aksaraylı çiftçilere kuraklığa karşı tavsiyelerde bulunan Aktürk, "Çiftçilerimiz çok su tüketen bitkileri ekmesinler. Bunu çok iyi düşünmeleri gerekir. Allah'tan umut kesilmez, inşallah karımız ve yağmurumuz yağar ama şu andaki risk çok büyük. Bu anlamda tarım ve hayvancılıkla uğraşan işletmeler de ciddi olarak etkilenecek. Yetkililerden de dış havzalardan su getirilmesi noktasında çok daha ciddi gayretler göstermelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"ARTIK TARIM ALANLARINDA SU AKMAYACAK"

Aksaray Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Mustafa Şahin ise, her geçen yıl su seviyesinin düştüğünü, kuraklığa bir adım daha yaklaşıldığını ifade ederek, "Şu anda Aksaray'ın tarım ve içme suyunu karşıladığı Mamasın Barajı olarak hiç iyi bir durumda değiliz. Ben Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı olarak 18 yerleşim yerine su veriyoruz. Hiçbir yerleşim yerimizde yeşil hat gibi bir kaynağımız da yok. Şu anda da gelecek su kaynakları olan yağışlarda yok. Kar olmadığı için de bundan sonra suyun gelmeyeceğini düşünüyoruz. Gelirse de öylesine gelir. Tek güvencemiz Mamasın Barajı. Bir an önce kapalı su sisteminin getirilmesi gerekir. Devlet büyüklerimizden buna eğilmesini bekliyoruz. Şu anda bir çalışma mevcut ama bu çalışmaların hızlandırılmasını istiyoruz. Eskiden bizim hiç su sıkıntımız yoktu. Şimdi ise her geçen yıl su seviyemiz düşüyor ve kuraklığa daha da yaklaşıyoruz. Mamasın Barajımız 150-160 Milyon metreküp kapasiteli. Şu anda ise 29 Milyon metreküp suyumuz var" ifadelerini kullandı.

"DÜNYADA TARIM İLK AKSARAY'DA BİTECEK"

Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ise, "Hakikaten durum çok vahim ve acil olduğu aşikardır. Biz hep tarımın başkenti Aksaray diye öğünüyoruz. Ancak maalesef tarımın başkentliğini bırakın, tarımsız bir Aksaray ile karşı karşıyayız. Barajın şu an itibarI ile sadece içme suyunu karşılayacak seviyede su mevcut. Sağ Sahil Sulama Birliğine de su gideceğini hiç sanmıyorum.

Türkiye genelinde 5'inci kurak iller arasında yer alıyoruz. Yer altı su kaynaklarımızdan şu anda 300 metreden su almaya başladık. 2015 yılında belki de banyo yapacak suyu bulamayacağız. Kıbrıs'a denizin altında 250 metre su götüren bir hükümetimiz var. Yani demek ki Kızılırmak Havzası'ndan Aksaray su çok kolay getirilebilir. Böylelikle bölgenin rahatlaması sağlanır" diye konuştu.Dünya tarımının ilk Aksaray'da yapıldığına dikkat çeken Özkök, "Ancak şu anda görüyoruz ki dünyanın ilk tarımı Aksaray'da bitecek. Bizim olmazsa olmazımız tarım ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılığın da olmazsa olmazı sudur. Herkesi suya sahip çıkmaya davet ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamasın Barajı'nın su seviyesi alarm veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN