Çevre dünya gündeminde

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelen çevre duyarlılığı ve iklim değişikliği, "5 Haziran Dünya Çevre Günü" kapsamında ülkeleri bir araya getiriyor

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de çevre ve doğa duyarlılığına dikkat çekmek için önemli çalışmalara imza atılıyor. Çevre sorunları artık farklı sosyal ve siyasal özelliklere sahip olan ülkelerin ortak çözüm geliştirdiği önemli konuların başında geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'de özellikle 2002'den bu yana merkezi hükümet ve yerel yönetimler eliyle Cumhuriyet tarihinin en büyük çevre atılımının gerçekleştirildiğini açıkladı. Güllüce'nin verdiği bilgilere göre Türkiye'de son 12 yılda 3 milyon 691 bin hektarda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik yapılan çalışmalarla 2 milyar 711 milyon fidan toprakla buluşturuldu. 900 bin hektar yeni orman alanı yaratıldı. Güllüce, günümüzde çevre duyarlılığı ve iklim değişikliğinin, dünyanın bir numaralı gündemi haline geldiğini ifade etti. Yeni yüzyılda insanlık için en önemli hedefin, yeryüzünde yaşayan herkesin ve gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede yaşamasını sağlamak olduğunu belirten Güllüce, "Amaç herkesin doğal kaynaklardan yararlanması" dedi.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da en çevreci hükümetin kendileri olduğunu belirterek, "Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynakları ile ormanları korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi. Eroğlu, temiz bir çevreden bir kurum veya kuruluşun değil, bütün insanların sorumlu olduğunu ifade ederek, çevrenin gelecek nesillere kirletilmeden aktarılması gerektiğini vurguladı. Eroğlu "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak çevreyi suyuyla, havasıyla, ormanı ve toprağıyla bir bütün halinde ele alıyoruz" diye konuştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ise çevre sorunlarının tarımı olumsuz etkilediğini söyledi. Bayraktar, bu yıl 5 Haziran kutlamalarının "Deniz seviyesini değil, sesinizi yükseltin" sloganıyla yapıldığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre dünya gündeminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN