Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sapanca Gölü ölüyor

Tüpraş'ın izinsiz su kullanımıyla nedeniyle kamuoyunun gündeminden inmeyen Sapanca Gölü'ndeki çekilme canlılar için trajik boyutlara geldi.

Giriş Tarihi: 12.7.2014 14:05
Son 10 yılın en düşük seviyesinin ölçüldüğü Sapanca Gölü, multikopterle havadan görüntülendi.

Sakarya ve Kocaeli'nin en önemli içme suyu kaynağı Sapanca Gölü'ndeki çekilme, kuraklık nedeniyle bazı bölgelerde 70 metreye ulaştı.

Gölün Kartepe ilçesi bölümündeki kayak tesisi, bu nedenle kullanılamaz hale geldi. Ürkütücü boyutlara ulaşan göldeki çekilme, multikopterle havadan görüntülendi.

Sapanca Gölü'nün her geçen gün kötüye giden durumunu anlatabilmek için birçok etkinlik düzenlediklerini belirten Sapanca Gölü ve Doğayı Koruma Derneği (GÖLDER) Başkanı Cemal Karaağaç, AA muhabirine, aylar önce Başbakanlık İletişim Merkezine müracaat ettiklerini söyledi.

"Göldeki çekilme, bitki ve canlılar için trajik boyutlara geldi" diyen Karaağaç, şunları kaydetti:

"Bugün gelinen durumda, uzun süredir GÖLDER tarafından gösterilen hassasiyetin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Göl bitkileri ve canlıları dengesi trajik boyutlarda olumsuzluğa çevrildi. Sapanca Gölü için saptama yapma dönemi yerine, etkin şekilde su rezervinin nasıl arttırılacağına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü acil olarak konuyu değerlendirmelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sapanca Gölü ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN