Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın pili bitmesin!

Giriş Tarihi: 17.9.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 12:14

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) 2014 için belirlediği 600 ton hedefinin yarısına ilk altı ayda ulaştı.

2004 yılında kurulan ve bu yıl 10. Yılını kutlayan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık pilleri çevreyi kirletmeyecek şekilde toplamak ve bertaraf etmekle yükümlü olan tek kuruluş.

TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar 2007 yılında 225 ton olan yıllık Atık Pil toplama miktarlarını 2013 yılı itibariyle 530 tona çıkardıklarını, 2014 yılında da hedeflerinin 600 tona ulaşmak olduğunu belirterek şunları söyledi;

"İlk altı ayda hedefimize ulaştık, amacımız ikinci altı ayda daha fazla çalışarak yıllık 600 ton hedefimizi de geçmek… İlk altı ayda 30 ayrı şehirde yaptığımız eğitimlerle 100 bin öğrenciye ulaştık. Pillerin toplanabilmesi için büyük ve küçük boy kutularımızı 10 bin noktaya ulaştırdık. Her bir noktada en az beş adet kutu olduğunu düşünürsek 50 bin kutu şu anda atık pilleri bekliyor… 6 ay içinde 80 bin adet de masa üstü kutu dağıttık. Atık pillerin toplama miktarlarının arttırılması ve toplama işlemlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere özellikle belediyeler ile çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz. Şu ana kadar Türkiye çapında başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere toplam 547 belediye ile işbirliği halindeyiz. Bu sayı her gün artıyor."

PİL GERİ KAZANILABİLEN BİR TÜKETİM ÜRÜNÜDÜR


Pilin doğaya bırakılması halinde çevreyi kirletebileceğini belirten TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar, okullarda atık pil konusunda bilinçlendirilen çocukların eve gittiklerinde anne ve babalarını atık pili kaynağında ayrıştırmak konusunda uyardıklarını söyledi. Türkiye'de atık pil konusunda çevre bilincinin her yıl artan bir ivme ile devam ettiğini toplanan tek kullanımlık pillerin bertaraf edilmek üzere uygun şartlarda depolandığını, şarj edilebilir pillerin ise geri dönüşüme yollandığını sözlerine ekledi.

Neslihan Bahar sözlerini şöyle tamamladı:

"Pillerden sadece çalışır halde değil, kullanım süresi bittikten sonra da yararlanabiliriz. Pillerin içerisinde geri kazanımı mümkün olan birçok çeşit metal vardır. Kullanım süresi dolan yanı "Atık Pil" halini alan piller çöpe atıldığında içerdikleri metaller toprağa karışarak çevreyi kirletebilirler. Halbuki pil geri kazanabilen bir tüketim ürünüdür. Çöp yerine atık pil kutularına attığımız piller, yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılır"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın pili bitmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN