X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emziren annelere diyet yaptıran sorun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emziren annelere yaptıran sorun

  • Giriş Tarihi: 24.2.2015 16:06 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 16:07
Emziren annelere diyet yaptıran sorun
Emziren annelere diyet yaptıran sorun

Emziren anneler, bebeklerinin sağlıkla büyüyebilmeleri için beslenmelerine ekstra özen gösteriyor.

Normal şartlarda protein, karbonhidrat ve kalsiyum gibi vücut için vazgeçilmez maddelerin emzirme döneminde tüketilmesi gerekiyor. Ancak bazı anneler için bu durum farklı işliyor. Çünkü bebeğinde inek sütü si olan bebek annelerinin yapması kaçınılmaz. Aksi takdirde bebeklerinde deri döküntülerinden gaza, solunum yolu enfeksiyonlarından büyüme geriliğine kadar birçok sorun yaşanabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, son yıllarda görülme oranı hızla artan ve emziren anneleri diyet yapmak zorunda bırakan inek sütü alerjisi hakkında bilgi verdi.

HEM ANNE SÜTÜ HEM DE HAZIR MAMA ALAN BEBEKLERDE RASTLANIYOR

İnek sütü alerjisi hem anne sütü hem de hazır mama tüketen bebeklerde görülebiliyor. Annenin tükettiği peynir ve süt, emzirdiği bebeğine geçiyor. Çocukta alerji olduğu takdirde de bu durumdan etkileniyor. Aynı şekilde hazır mamanın içinde yer alan bazı bileşenler de bebeğin sorun yaşamasına neden olabiliyor.

TANIDA ANNENİN AÇIKLAMALARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

İnek sütü alerjisinin tanısının konulması her zaman çok da kolay olmayabiliyor. Tanıda annenin bebeğinin durumunu doktora detaylı bir şekilde anlatması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde inek sütü alerjisi kabızlık ya da kolik gibi başka sorunlarla karıştırılabiliyor.

DİYETİ EMZİREN ANNELER YAPIYOR

İnek sütü alerjisi deri testi ya da kan tahlili ile kolaylıkla ortaya çıkartılabiliyor. Teşhisin ardından bebeğe özel bir diyet uygulanmaya başlanıyor. Eğer bebek anne sütü emiyorsa diyeti annenin yapması gerekiyor. İnek sütü içeren tüm gıdalar yasaklanıyor. Peynir, yoğurt, ayran, tereyağ, margarin ve krema gibi yiyecekler tümüyle beslenmeden çıkartılıyor. Bu tür çocuklarda bebeklik döneminde özel mama kullanılıyor. Şikayetler 72 saat içerisinde tamamen kaybolurken, bağırsak iltihapları, kolit bir ayda düzeliyor#Sayfa#

1,5 YAŞINDAN SONRA AZAR AZAR İNEK SÜTÜ VERİLMELİ

Bebek 1,5 yaşına gelene kadar yasaklanan inek sütü bu sürenin sonunda az miktarlarda verilmeye başlanmalı. İnek sütünü sulandırarak dudağın iç kısmına damlatabilirsiniz. Eğer vücutta bir tepki oluşuyorsa yeniden denemek için bir süre bekleyin. Bu denemeleri 6 ayda bir tekrar edebilirsiniz. İnek sütü alerjisi genelde çocuk 3 yaşına geldiğinde kendiliğinden geçiyor. Ancak bu dönem zarfında doğru beslenemeyen çocuklarda gelişme gerilikleri ortaya çıkabiliyor.

BOYU KISA KALABİLİYOR, KİLO ALAMIYOR

İnek sütü alerjisi, bebeklerde en sık rastlanan ve zaman içerisinde geçen bir alerjidir. İnek sütündeki proteine karşı gelişen bu alerji kendini kolik, gaz, ishal ya da kabızlık, karın şişliği, egzama sık tekrarlayan iç solunum yolu enfeksiyonu, kanlı dışkılama ve hapşırık gibi belirtilerle gösteriyor. Tedavi edilmediğinde ise çocuğun boyunun kısa ve kilosunun az olması gibi gelişme geriliklerinin yaşanmasına neden oluyor.

HAYVANLARIN BESLENME SİSTEMLERİ ALERJİLERİ ARTIRIYOR

Son yıllarda inek sütü alerjisinin görülme oranlarında büyük artış yaşanıyor. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında özellikle ineklerin beslenme tarzındaki değişikliklerle yapılan aşı ve antibiyotikler gösteriliyor. Ayrıca bebeğe aileden geçen genetik özellikler de bebekte inek sütü alerjisinin görülmesine neden oluyor. Öyle ki ailesinde inek sütü alerjisi olan bir bebekte aynı sorunun yaşanma ihtimali yüzde 50.