Emziren annelere yaptıran sorun

Emziren anneler, bebeklerinin sağlıkla büyüyebilmeleri için beslenmelerine ekstra özen gösteriyor.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 16:06 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 16:07
Emziren annelere diyet yaptıran sorun
Normal şartlarda protein, karbonhidrat ve kalsiyum gibi vücut için vazgeçilmez maddelerin emzirme döneminde tüketilmesi gerekiyor. Ancak bazı anneler için bu durum farklı işliyor. Çünkü bebeğinde inek sütü si olan bebek annelerinin yapması kaçınılmaz. Aksi takdirde bebeklerinde deri döküntülerinden gaza, solunum yolu enfeksiyonlarından büyüme geriliğine kadar birçok sorun yaşanabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, son yıllarda görülme oranı hızla artan ve emziren anneleri diyet yapmak zorunda bırakan inek sütü alerjisi hakkında bilgi verdi.

HEM ANNE SÜTÜ HEM DE HAZIR MAMA ALAN BEBEKLERDE RASTLANIYOR

İnek sütü alerjisi hem anne sütü hem de hazır mama tüketen bebeklerde görülebiliyor. Annenin tükettiği peynir ve süt, emzirdiği bebeğine geçiyor. Çocukta alerji olduğu takdirde de bu durumdan etkileniyor. Aynı şekilde hazır mamanın içinde yer alan bazı bileşenler de bebeğin sorun yaşamasına neden olabiliyor.

TANIDA ANNENİN AÇIKLAMALARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

İnek sütü alerjisinin tanısının konulması her zaman çok da kolay olmayabiliyor. Tanıda annenin bebeğinin durumunu doktora detaylı bir şekilde anlatması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde inek sütü alerjisi kabızlık ya da kolik gibi başka sorunlarla karıştırılabiliyor.

DİYETİ EMZİREN ANNELER YAPIYOR

İnek sütü alerjisi deri testi ya da kan tahlili ile kolaylıkla ortaya çıkartılabiliyor. Teşhisin ardından bebeğe özel bir diyet uygulanmaya başlanıyor. Eğer bebek anne sütü emiyorsa diyeti annenin yapması gerekiyor. İnek sütü içeren tüm gıdalar yasaklanıyor. Peynir, yoğurt, ayran, tereyağ, margarin ve krema gibi yiyecekler tümüyle beslenmeden çıkartılıyor. Bu tür çocuklarda bebeklik döneminde özel mama kullanılıyor. Şikayetler 72 saat içerisinde tamamen kaybolurken, bağırsak iltihapları, kolit bir ayda düzeliyor
ARKADAŞINA GÖNDER
Emziren annelere diyet yaptıran sorun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN