Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağış Yaptılar, Hapisten Kurtuldular

Giriş Tarihi: 19.2.2015 11:18
’da hakaret ve tehdit sonucu haklarında soruşturma başlatılan şüpheliler ile bir müşteki, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu tarafından görevlendirilen uzlaştırmacı aracılığıyla anlaştı. Uzlaştırma sonucunda müştekinin talebi üzerine hapis cezası almaktan kurtulan şüpheliler, devlet korumasındaki çocukların bulunduğu Sevgi Evleri’ne 2 bin TL değerinde beyaz eşya aldı.
Müşteki Ç.A., 30 Ekim 2014’te şüpheli N.S.nin çocuğunu darp ettiği gerekçesiyle 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşma çıkışında müştekinin beyanları üzerine şüpheliler N.S. ve oğlu M.A.S., müştekiye yönelik tehdit ve hakarette bulundu. Bunun üzerine şüpheli anne-oğul hakkında soruşturma başlatıldı. Şüpheli anne-oğul ile müşteki, polise verdikleri ifadelerinde uzlaşmayı kabul ettiklerini bildirdi. Dosya Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu Savcısı Süleyman Bal tarafından uzlaştırmacı olarak görevlendirilen Sinem Vatanoğlu’na verildi. Uzlaştırmacı, müştekiyle görüşüp uzlaşma şartı ve talebini aldı. Müşteki Ç.A. da, kendisi için bir şey istemediğini belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde kalan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi için şüphelilerden 2 bin TL’lik yardım yapılmasını talep ederek, "Eğer Sevgi Evleri’ndeki çocuklar için 2 bin TL’lik harcama yaparsa şikayetimden vazgeçer ve şüphelilerle uzlaşırım" dedi. Uzlaştırmacı bu kez şüphelilerle uzlaştırma müzakeresi kapsamında görüştü. Müşteki Ç.A.’nın talebini olumlu karşılayıp uzlaşmayı kabul eden şüpheliler, Sevgi Evleri’nde kalan çocukların ihtiyaçları doğrultusunda toplam değeri 2 bin TL olan çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, çay makinesi ve saç kurutma makinesi alarak yetkililere teslim etti. Uzlaşma sonucu haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilen şüpheliler, böylece ’hakaret’ suçundan 3 aydan 2 yıla kadar, ’tehdit’ suçundan ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıp ceza almaktan kurtulmuş oldu.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu Savcısı Süleyman Bal, uzlaşmanın klasik yargı sisteminin üstesinden gelmekte zorlandığı, mağdurun zayıflık duygusunu yenmelerine yardımcı olmasının yanı sıra adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürdüğünü söyledi. Tarafların uzlaşmayı kabul etmelerinin kendilerinin yararına olduğuna belirten Bal, "Uzlaştırmayla faillerin kendi fiillerinin sonuçlarını görerek bizzat anlamaları, taraflar arasında doğrudan iletişim kurmaları sağlanıyor. Burada amaç, iki tarafın da zarar görmemesidir. Mağdurların haklarının korunması sağlanırken, suç failleri de topluma kazandırılıyor. Bu olayda da edim (alacaklının isteyebileceği ve borçlunun yapmak zorunda olduğu davranış) konusunu taraflar serbestçe belirleyip, toplumdaki duyarlılığa ses vermişler, olayla ilgili hiç ilgileri olmamasına rağmen Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarımızın ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Bu tür uzlaşmalar, toplumsal dayanışma ve barışın sağlanmasına hizmet ettiği gibi hem kendi hem çocuklarının siciline suç eklenmesini engellemektedir" dedi.
Adana Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürü Haydar Tecirli, yardımdan dolayı koruma ve bakım altında bulunan çocuklar adına Cumhuriyet Başsavcılığı ile olayın tarafları olan müşteki ve şüphelilere teşekkür ederek, "Kuruluşumuza yapılan bu tür bağışlar acil ihtiyaçlarımızı karşılarken, bütçemize de katkıda bulunmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış Yaptılar, Hapisten Kurtuldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN