Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toroslar Federasyonu Kozan Portakalına El Attı

Giriş Tarihi: 19.2.2015 11:18
Toroslar Federasyonu Kozan Portakalına El Attı
Toroslar Federasyonu (ATF), Adana’nın önemli üretim kalemlerinden olan, ancak son yıllardaki bilinçsiz üretim ve pazarlama yapısı nedeniyle hak ettiği ilgiyi bulamayan Kozan portakalının değerlendirilmesiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.
Kısa bir süre önce “Kozanda yetişen narenciyenin pazarlanması” konulu seminer düzenleyerek, portakalın pazar sorunlarına dikkat çeken Toroslar Federasyonu heyeti, aynı konudaki çalışmaları kapsamında Kozan ve İmamoğlu’nda incelemelerde bulundu. Seminerde ortaya çıkan “Portakalın daha iyi pazarlanması için şirketleşme şart” yolundaki ortak anlayışı geliştirmek amacıyla düzenlenen geziye Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol, Genel Sekreter Abdullah İspir ile yönetim kurulu üyesi TEDAŞ Bölge ve İcra Komitesi Üyesi Mahmut Nimet Dalkır katıldı.
Adana Toroslar Federasyonu heyeti, bölge sorunlarını dinlemek ve çözüm fikri üretmek için yapılan görüşmeler kapsamında Kozan ve İmamoğlu’nda her iki ilçenin kaymakam ve belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüş alış verişinde bulundu.
Geçtiğimiz günlerde “Kozanda yetişen narenciyenin pazarlanması” konulu seminerin büyük dikkat çektiğini vurgulayan Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol, “Dağınık yapıdan birleşik yapıya gitmeniz gerekiyor. Bir şirket kurup yönetime işi bilen insanları getirip farkındalık oluşturmalıyız. Tekrar vurguluyorum Kozan bal tesisi örnek alınarak bir soğuk hava ve paketleme tesisi yapılmalı. Kozan portakalının hak ettiği değere ulaşmasını, güçlü bir pazara sahip olmasını, üreticimizin emeğinin karşılığını almasını, portakalın önemli bir ihraç ürünü olmasını böyle sağlayabiliriz. Aksi halde, dünyanın en lezzetli portakalını çöpe atmaktan kurtulamayız” dedi.
Cenap Erol, yapılan görüşmeler sonunda kaymakam, belediye başkanları ve STK’ların Kozan’ın portakalının birleşik yapıda üretilmesi konusunda destek verdiklerini ifade etti. Erol, “Yaptığımız çalışmalarda niyetimizi ve çabamızı doğru olarak ifade ettiğimizi düşünüyorum ki; Kozan’da gerek üreticiler gerekse yöneticiler, STK yetkilileri bu şirketleşme fikrini destekliyorlar. Bundan sonraki süreçte, bu fikrin pratiğe dönüşmesi için çalışacağız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar Federasyonu Kozan Portakalına El Attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN