Enerji Verimliliği Derneği 14. Şubesini ’da Açtı

Giriş Tarihi: 20.2.2015 12:58
Enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık oluşturmak, bilimsel ve teknik araştırmalar yaptırmak ve sonuçlarını kamu kuruluşları, vatandaşlarla paylaşarak verimliliği artırmak için tüm Türkiye’de etkin projeler geliştiren Enerji Verimliliği Derneği’nin 14. şubesi ’da açıldı.
Enerjinin en verimli şekilde kullanılabilmesi konusunda Türkiye genelinde etkin çalışmalar yapan Enerji Hanım, Enerji Çocuk, Enerji Verimli Ulaşım ve Enerji Verimli Sanayi’den oluşan ‘Enerji Takımı’ ile Türkiye’nin dört bir yanında başarılı projeler gerçekleştiren Enerji Verimliliği Derneği’nin Adana şubesi, Adana Sanayi Odası’nda hizmete başladı. Açılışta konuşan Enerji Verimliliği Derneği Genel Sekreteri Yeşim Beyla, Türkiye’nin ithalat kaynaklarında en önemli kalemi enerjinin daha az tüketilebilmesi için ‘enerji verimliliği’nin alternatif bir enerji kaynağı olduğu gerçeğinin herkesin gündeminde olması gerektiğine dikkat çekti. Yapılan hesaplamalara göre verimliliğin sağlanması halinde elde edilen tasarruf değerinin enerji kaynaklarından üretilebilecek enerjiden daha fazla olduğunu söyleyen Beyla, “Yani verimlilik çok önemli bir unsurdur. Çünkü bir birim mal üretebilmek için bizler gelişmiş ülkelere göre üç katı daha fazla enerji harcıyoruz” diye konuştu.
“GÜNEŞ ENERJİSİ ÖN PLANDA”
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Adana Şube Başkanı Zeki Kıvanç ise, kentte güneş enerjisinin ön plana çıktığını vurgulayarak, “Türkiye’nin sahip olduğu güneş potansiyeli dikkate alındığında güneş enerjisi kullanımı ülkemizin enerji geleceği açısından büyük öneme sahiptir. Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılan son düzenlemeler, bu sektörde dünya genelinde en belirleyici politikalardan olan destek politikalarının ülkemizde de uygulanmaya başlanmasına ve böylelikle yatırımların hızlanmasına imkan sağlamıştır. Çukurova Bölgesi güneş potansiyeli olarak en elverişli bölgelerden birisidir ve bu potansiyelin değerlendirilmesi hem bölge hem de ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. İlgili sektörde kullanılan ekipmanların bölgede üretilmesinin meydana getireceği ekonomik katkı oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.
“DÖVİZİMİZ DIŞARI GİDİYOR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, doğalgaz üzerinden elektrik elde etme politikasını ve son zamanlarda hızla artan doğalgaz santrallerini pahalı olması nedeniyle eleştirdi. Enerji tüketimi konusunda insanları bilinçlendirmek için kampanya başlatacaklarını belirten Sözlü, basit tasarruflarla ciddi kazanımlar elde edilebileceğini kaydetti. Başkan Sözlü, “Enerjide kullanım arttıkça üretim santralleri devreye giriyor. Üretim arttıkça doğalgaz, kömür, diğer birimler devreye giriyor ve özellikle fosil yakıtlı ithal ikame ürünlerde dövizimiz dışarı çok gidiyor, bağımlılığımız artıyor. Bu konuya dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak noktasında Enerji Verimliliği Derneği’nin gayretinin ne kadar olduğunun biz de farkında olduk, biz de destekleyeceğiz” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Verimliliği Derneği 14. Şubesini Adana’da Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN