Makineci Sanatçının Mozaik Eserleri

Giriş Tarihi: 20.2.2015 11:18
’da, makine imalatçısı ve mozaik sanatçısı Ahmet Çelen’in yaptığı orijinal ve replika eserler Adana İnşaat Fuarı’nda görücüye çıktı.
Ziraat yüksek mühendisi ve makine imalatçısı 70 yaşındaki Ahmet Çelen, 9 yıldır uğraştığı mozaik sanatıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin dört bir yanından topladığı doğal renkli traverten ve mermer taşlarıyla olağanüstü mozaikler işleyen Çelen, “Bu işleri yapmamış olsam bunların hepsi çukur doldurmada kullanılır. Çevreci böyle olunur; yoksa bunların hepsi atılacak” diye konuştu.
Adana’nın Yumurtalık ilçesinde geçtiğimiz aylarda yapılan kazılarda bulunan ve dünyada tek olduğu belirtilen “Hippocampus üzerinde balık avlayan Eros” mozaiğinin replikası ve kendine özgü tasarımlarıyla dikkat çeken Ahmet Çelen’in eserleri, sergilendiği Adana İnşaat Fuarı’nda beğeni topladı.
Yaptığı eserlere ilginin yoğun olduğunu belirten Çelen, 140’a 170 ebadında Eros mozaiğini 3 ayda yaptığını ve 6 bin TL’ye satmayı planladığını kaydetti. Özel siparişler de aldığını söyleyen Çelen, “Adanalı hemşehrilerim bu sanattan anlıyor çünkü biz bu güzelliği bin 500, 2 bin sene önce yapmış topluluğun torunlarıyız” dedi. Çelen, bu mozaiğin başka bir replikasının Yumurtalık ilçesinde bir anfi tiyatro sahnesini süslediğini vurguladı.
Yumurtalık Belediyesi’nin Antik Kentler Fuarı’na katılmak için Akdeniz Balıkları Mozaiği’nin replikasını yaptığını da belirten Ahmet Çelen, bu mozaikte 13 balık, bir ahtapot ve bir yengecin yer aldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makineci Sanatçının Mozaik Eserleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN