Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar Günü’nde Gazoz Kapaklı Döviz

Giriş Tarihi: 8.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kadınlar Günü’nde Gazoz Kapaklı Döviz
’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşü sırasında gazoz kapaklı döviz taşıyan kadınlar, filmlerdeki tecavüz sahnelerine atıf yaparak, tecavüzü protesto etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Adana’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bazı sivil toplum kuruluşları 5 Ocak Meydanı’nda toplanıp burada Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektikten sonra yürüyüşe geçti. Kadınlar "Kadına şiddete hayır", "Özgecan’a uzanan eller kırılsın", "Erkek adaleti değil eşitlik istiyoruz" şeklinde sloganlar attı.
Kadınlar polislerin geniş güvenlik önlemi altında Çakmak Caddesi’nden Atatürk Caddesi’ne çıkarak buradan Atatürk Parkı’na kadar yürüdü. Kadınlar kavşaklarda trafiği durdurup yürüyüşlerine devam etti.
GAZOZ KAPAKLI DÖVİZ
Bu arada iki kadının taşıdığı dövizin altına, Yeşilçam filmlerindeki tecavüz sahneleriyle özdeşleşmiş gazoz kapağı yerleştirildiği görüldü. Gazoz kapaklı dövizde "Eşitlik yoksa adalet de yok", "Eşitiz biz varız" sloganları yer aldı. Kadınların bu dövizi Türkiye’de yaşanan tecavüzlere dikkat çekmek için taşıdığı öğrenildi.
"TAHRİK VE İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMASIN"
Atatürk Parkı’nda grup adına konuşan Sıla Soyarslan, kadın katliamlarına tahrik indirimi ya da iyi hal indirimi verilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Tacize, tecavüze, mobbinge, yargı eliyle defalarca mağdur edilmeye adli tıp işkencesine son verilmesi gerekiyor. Kadınlara karşı uygulanan şiddete son verilmesi için bütün yasal adımların atılmasını istiyoruz" dedi.
Soyarslan, erkek egemen düzen değişene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, konuşma sırasında etrafa toplanan erkeklerin de alandan uzaklaşmasını istedi.
Konuşmanın ardından grup sessizce dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar Günü’nde Gazoz Kapaklı Döviz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN