Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Sosyal Güvenlik Bilincini Artırma Konferansı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Adana’da Sosyal Güvenlik Bilincini Artırma Konferansı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, toplu taşıma araç sahiplerine yönelik ‘Sosyal Güvenlik Bilincini Arttırma Konferansı’ düzenlendi. SGK İl Müdür Yardımcısı Ali Yıldız, Adana’da faal olarak çalışan 4 bin toplu taşıma aracından sadece 600’ünün şoförlerinin sosyal güvencesinin olduğuna dikkat çekti.
Adana Esnaf Odaları Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta, 6111 sayılı kanun ile şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan sürücüler için çıkartılan ‘Ek-6 Sigortalılığı; Tescil, Hizmet ve Sona Ermesi’ konusunda bilgiler verildi.
Burada konuşan Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, konferansa katılan toplu taşıma aracı sahiplerine kanuna uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Aracın şoföre teslim edildiği an gerekli birimlerin aranmasını isteyen Barışık, “Araç teslim edildiği zaman lütfen ilgili birime bildirin parası yatırılsın. Mal sahibi olarak biz üzülmeyelim, şoförlerimizi de üzmeyelim. Bu işi şoföre veriyorsak bu yükü kaldıracağız” diye konuştu.
SGK İl Müdür Yardımcısı Yıldız ise Adana’da, bini aşkın ticari taksi, 3 bine yakın servis, dolmuş ve otobüs olduğu kaydederek, “Bunlardan sadece 600’e yakın Ek-6 sigortalımızın müdürlüğümüze tescil olduğu tespit edildiğinden, bu alandaki kayıt dışılığın yüksek olduğu kanaatindeyiz” dedi.
Ulaşım ve toplu taşıma sektöründeki işçileri bu konularda bilgilendirerek ileride oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek istediklerinin altını çizen Yıldız, “Vatandaşlarımızı bilinçlendirilerek sosyal güvenlik kapsamına girmelerini sağlamak, hem de kurumumuzun aktüeryal dengelerini sağlayabilmek için bu tür faaliyetlerimize devam ederek vatandaş odaklı, kolay ulaşabilir bir hizmet politikası ile sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ülkemizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nın, işverenlerimize ve sigortalılarımıza büyük avantajlar sağladığı aşikardır. Yapılan düzenlemeden faydalanarak sosyal güvenlik sistemine dolayısıyla ülke ekonomisine yapılacak katkılar ile vatandaş memnuniyeti için yapılan bu tür toplantıların yararının yüksek olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Toplantı toplu taşıma araç sahiplerinin sorularının yanıtlanması ile sonlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’da Sosyal Güvenlik Bilincini Artırma Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN