100 Yıllık Destan Fotoğraflarla Anlatıldı

Giriş Tarihi: 20.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
100 Yıllık Destan Fotoğraflarla Anlatıldı
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılına özel olarak düzenlenen “Çanakkale Savaşı’ndaki lı Şehitler” konulu fotoğraf sergisi Adana Optimum Outlet AVM’de açıldı. Çanakkale Savaşları’nın manevi duygusunu 100 yıl sonra yeniden yaşatan sergi yoğun ilgi gördü.
Adana Optimum’da 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Deniz Zaferi’nin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında, tarih araştırmacısı Cezmi Yurtsever tarafından açılan sergiye Adanalılar büyük ilgi gösterdi.
“Çanakkale Savaşı’nda Adanalı Şehitler” sergisinde, 40 fotoğrafın yanı sıra tarihi belgeler de yer aldı. Adanalı askerlerin görev yaptığı Kanlısırt-Karayörük yöresinin uydu fotoğrafları, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de görev aldığı Conkbayırı Muharebesi, 27. Alayın savaştığı bölgede yaşananlar ve Adanalı askerlerin savaş fotoğrafları da sergideyer aldı.
Tarihçi Cezmi Yurtsever, sergide yer alan tarihi belgeleri Osmanlı arşivinden ve 1976 yılında öğretmen olarak görev yaptığı Çanakkale’de, şehit olmuş askerlerin torunlarının anlattıkları hikayelerden derledi.
Tarihi kaynaklara göre, Çanakkale Deniz Savaşı’nda Adana’dan 850 şehit verildiğini ancak, kendi araştırmalarına göre, bu rakamın 5 bine yakın olduğunu belirten Cezmi Yurtsever, “Bu zafer unutulmamalı, unutturulmamalı. Bu zaferin milletimizin tarihinde ayrı bir yeri ve önemi var. Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşürdüğü bir iman ve kahramanlık destanıdır” dedi.
Yurtsever, bu anlamlı günde, tarihe ışık tutan sergisine ev sahipliği yapan Adana Optimum AVM’ye, duyarlılığından dolayı da teşekkür etti.
Açılış gününde 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı Gazileri ve Adanalı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sergi, 22 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 Yıllık Destan Fotoğraflarla Anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN