Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mas-der Kuruldu

Giriş Tarihi: 24.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 11:22
Adana Mas-der Kuruldu
Oto galericileri derneklerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’na (MASFED) bağlı olarak Motorlu Araçlar ve Satıcılar Derneği (MAS-DER) kuruldu. Dernek başkanı, Adana Oto Center’in kuruluşundan bu yana 3 dönem başkanlığını yürüten İbrahim Öcal oldu.
2. el oto sektörünün daha güçlü olması ve sektörün sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesi için Adana Oto Galericiler Odası Başkanı Velat Şen ve Ada Oto Center Yönetimi olarak dernek kurma kararı aldıklarını açıklayan Başkan İbrahim Öcal, yönetim kurulunda; Sami Yavuz, Ercan Doğucu, Haydar Gürbüz, Murat Kurt isimlerinin olduğunu bildirdi.
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’nca hazırlanan, “İkinci El Taşıt Ticareti Hakkında Kanun Tasarısı’nın kanunlaşması durumunda galericilerin kayıt altına alınacağını ve galericilik ibaresini kalkacağını belirten Öcal, “MASFED, tasarıyı AK Parti, CHP ve MHP’nin meclis gruplarına sundu. Tasarı kanunlaşırsa Türkiye’deki 60 bin otomobil galericisi kayıt altına alınacak” ifadelerini kullandı.
Kanunla, galericilik ibaresinin kalkarak yerine motorlu araç alım ve satıcıları kavramı geleceğini duyuran Ada Oto Center ve Mas-Der Başkanı İbrahim Öcal, sektörde yaşanacak değişimi şöyle anlattı:
”Yetki belgesi olmayanlar motorlu araç alım ve satımı yapamayacak. Belediyeler belgesi olmayan esnafın çalışma ruhsatını iptal edecek. Tasarı ayrıca ikinci el araç satışında yıllık 2 milyar lira vergi kaybına yol açan kayıt dışılığı da ortadan kaldıracak. Yani sektörün kaçak olarak tabir edilen oto galericilerin yeni sıfatla kayıt altına alınmaları ve Motorlu Araçlar Derneği üzerinden oto galericilere yetki belgesi verilerek noter satış işlemlerinin yetki belgesi olan ve sektörde vergisini veren yanında personel çalıştıran oto galerilerin kayıt altına girmelerini sağlayacaktır. Kanunun çıkmasının ardından ikinci el belli standartlara bağlanacak.”
CENTER VE ODA BİRLİKTE
Oto Galericiliğinin ilerleyen günlerde verilen kanun teklifiyle yerini motorlu araçlar alım satım sıfatına taşımasından ötürü Dernekleştiklerini anlatan Öcal, “Sektöre yeni bir kimlik, bir itibar kazandırmak ve sektörün kayıt altına alınmak istenmesinden dolayı bu girişimi yaptık. Ankara MASFED’e üye olabilmek için de dernek sıfatını almak gerekiyor. Bu yüzdendir ki Mas-Der’i kurduk. Oto Galericiler Oda Başkanı Velat Şen ile fikir alışverişi yaparak bu Derneği hayata geçirdik. Oda yönetimi ve Oto Center yönetimi Dernek yönetimi ile 3 koldan sektörü daha iyi yerlere taşımak, sektörün düzenli ve güvenilir ticaret yapmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir Derneğiz. Bu süreçte bize destek veren Adana Oto Center esnaflarımız ve Oda Başkanımız Velat Şen’e şahsım ve yönetimim adına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
Adana Oto Center ve Oto Galericiler Odası olarak ikinci el oto sektörünün sorunlarını çözümü ve beklentilerinin karşılanmasında gerekli tüm girişimleri yaptıklarını ve sorunların büyük kısmını çözdüklerini hatırlatan Öcal, Ankara bazında çözülmesi ve iletilmesi gereken konular için de Mas-Der ve MASFED kapıları aracılığıyla bunu sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Mas-der Kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN