Unutulan Tampondan Kazandığı 50 Bin Lirayla Kızına Yeni Hayat Kuracak

Giriş Tarihi: 24.3.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 14:59
Unutulan Tampondan Kazandığı 50 Bin Lirayla Kızına Yeni Hayat Kuracak
’da bademcik ameliyatı olurken boğazında tampon olarak kullanılan sargı bezi unutulan 6 yaşındaki Sevim Alır’ın ailesi, 50 bin lira manevi tazminat kazandı. Baba Tahir Alır, kazandığı parayı kızına harcayıp ona yeni bir hayat kuracağını söyledi.
Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde oturan Tahir Alır (49), 11 çocuğundan biri olan Sevim Alır’ı (10) 6 yaşındayken sürekli boğaz rahatsızlığı geçirdiği için doktora götürdü. Doktor ameliyat olması gerektiğini söyleyip 8 Haziran 2011 yılında ameliyat etti. Ameliyatın ardından küçük kızın nefesi ağır kokmaya başlayınca ailesi ameliyatı gerçekleştiren doktora götürdü. Baba duruma anlatınca doktor, "Ben sana zaman verdim o zaman kızını getir" dedi.
Baba Alır kızını alarak eve gitti ancak kız çok pis koktuğu için aile yanına yaklaşamıyordu ayrıca kız sürekli boğazını gösteriyordu. Ameliyattan bir hafta sonra baba işteyken kız çocuğu kustu. Kusunca ağabeyi elini boğazına sokup beyaz bir cismi çıkardı. Cisim çıktığında sargı bezi olduğu anlaşıldı. Baba hemen eve gelip kızını da yanına alarak doktorun yanına giderek, "Bu bezi koruma amaçlı mı koydunuz" diye sordu. Doktor, "Hayır koymadık" diyerek şaşırdı. Sevim’in boğazından 2 santimetre eninde, 1 metre uzunluğunda sargı bezi çıkartan aile, doktordan şikayetçi oldu. Doktor hakkında "Görevi ihmal" suçundan Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Doktor suçlamayı kabul etmeyerek, "Kanama olduğu için tampon koymuştuk. Hastaneye tekrar geldiklerinde çocuğun yatış yapması gerektiğini söyledim. Kabul etmediler. Hastanede yatırılsaydı, bunlar olmazdı. Suçsuzum" demişti.
Geçtiğimiz yıl Nisan ayında sonuçlanan davada hakim, kusurlu bulunan doktoru 2 ay 15 gün hapisle cezalandırıp, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.
Kızlarının ölümden döndüğünü söyleyen aile, avukatları aracılığıyla Sağlık Bakanlığı aleyhine Adana 2. İdare Mahkemesi’ne 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Yargılama sonucunda aileye yasal faizi ile birlikte 50 bin lira tazminat ödenmesi gerektiğine karar verildi. Kararda, "İdarenin hizmet kusurunun bulunduğunun açık olduğu, kusur sonrasında çocuğun nefes alamayarak ölüm tehlikesi atlatması sonucu davacıların ağır bir elem ve üzüntü duymuş oldukları anlaşılmıştır" denildi.
Baba Tahir Alır, karara sevindiklerini, parayı kızlarının geleceği için harcayacaklarını ona yeni bir hayat kuracaklarını söylerken, "Kızım 4 yıl okula gitti ancak bir türlü okumayı sökemedi. Bu geçirdiği talihsiz olaydan mı onu bilmiyorum. Ama kızım şu anda geri zekalı bir çocuk oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulan Tampondan Kazandığı 50 Bin Lirayla Kızına Yeni Hayat Kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN