Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi

Giriş Tarihi: 25.3.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 12:32
Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi
’da kadın avukatlar, ‘Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ çatısı altında toplanıp güçlerini birleştirdi. Dernek Başkanı Ülkü Tolunay, yapmış oldukları araştırmalarda; kadınların haklarını bilmediği, bilse de korktuğu için kullanamadığını gözlemlediklerine dikkat çekerek, dernek olarak kadın haklarının korunması için takipçi olacaklarını söyledi.
Adana’da kadının hakları konusunda toplumsal duyarlılığın arttırılması yönünde çalışma yapan kadın avukatlar, ‘Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ni kurdu. Derneğin kurucuları arasında yer alan avukatlar ise Ülkü Tolunay, Ümit Büyükdağ Özdemir, Kezbannur Aksu, Kübra Özbiçer Büyükikiz, Büşra Özbiçer, Ali Rıza Kıyıksan, Miyesser Ersalan Önenli, Meltem Erdinç Gürcüoğlu, Gülay Usta Kapı, Esay Turanlı Büyükdağ, Dile Nur Dolma Bal, Sinem Tanrısınatapan’dan oluştu.
HAKLARINI KULLANMIYORLAR
Aynı zamanda da avukat olan, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli’nin de büyük destek verdiği Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’nin ‘kurucu başkanı’ ise Ülkü Tolunay oldu. Tolunay, “Yıllardır, kadının insan hakları konusunda, bilinçlendirme ve toplumun duyarlılığının arttırılması yönünde çalışmalar yapan avukatlar olarak toplumumuzda kadınların haklarını bilmediği, bilse de korkup kullanmadığını, toplumun da önemsemediği ve hatta yok saydığını gözlemledik” dedi.
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ VURGUSU
Türkiye’nin taraf olduğu CEDAW ve ‘İstanbul Sözleşmesi’ gibi uluslararası sözleşmelere dikkat çeken Tolunay, “Bu uluslararası sözleşmeler, taraf devletlere kadın erkek eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasının yanı sıra eşitliğe aykırı örf, adet, gelenek gibi fiili uygulamaların dahi ortadan kaldırılması görevini yükler. Elbette ki bu yükümlülüğün yerine getirilmesi, toplumun her kesimine yönelik eğitimle mümkün olabilir” ifadesini kullandı.
ÖZGÜR BİR DÜNYA ÖZLEMİ
Tolunay, “Dernek olarak; gerek her türlü platformda eğitim verip, farkındalık yaratarak; gerek yerel ve ulusal eylem planları geliştirip, gerek imzalanan uluslararası sözleşmelerin uygulanıp uygulanmadığının takip etmek, gerekse de yasalarımızda yer alan kadın haklarının korunup korunmadığının takipçisi olacağız. Kadın erkek eşitliğine duyarlı, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı olan, bu konuda çalışmaları bulunan kişi ya da örgütlü çalışmalarla ortaklaşmaya hazırız. Biz, ‘Özgür bir dünyada kadın erkek yan yana’ diyoruz” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN