Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Ayık: "Matematiği Sevmiyorsanız Nefret De Etmeyin"

Giriş Tarihi: 30.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayrullah Ayık, matematiği sevdirme yollarını anlattı.
Prof. Dr. Hayrullah Ayık, matematiği sınav kaygısı olmadan öğrenmenin daha doğru olduğunu belirterek, mevcut müfredat ile matematiğin zor öğrenildiğini savundu. Merak uyandırarak öğrenme sağlanmasının daha doğru olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ayık, "Matematiği sevdirmek için sınav kaygısının olmaması gerekli. Çocukların strese girmemesi gerekiyor. Sadece o anki psikolojisine bağlı, canı isterse eğlencesine kendini mutlu edecek düzeyde yaşına uygun matematik çözmeli. Müfredatta çok soyut şeyler var. Çocuk yaşta hissederek ve görerek öğrenebiliyor, kavrayamadığı şeyleri biz onlara dayatıp yaptırmaya çalışıyoruz. Bu sefer de ne oluyor? Sevmiyorlar. Ben en sonunda şöyle diyorum; sevmiyorsunuz ama nefret etmeyin. Çocuklar, nefret etmedikleri sürece algılarını tamamen kapatmıyorlar. Bu da matematik öğrenme umutları hala var demektir" dedi.
“ÖĞRETİCİLERİN İYİ EĞİTİLMİŞ OLMASI LAZIM”
Matematiği öğretecek kişilerin iyi eğitilmiş olması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ayık, zor olan konuları bile iyi eğitilmiş öğretmenlerin sevdirerek öğretebileceğini söyledi. Matematik eğitiminde öğretmenlerin rolünün çok büyük olduğuna değinen Prof. Dr. Ayık şöyle devam etti:
“Öğreteceklerin iyi eğitilmiş olması lazım. Bazen öğretmen çok zor bir konuyu çok güzel bir şekilde öğretebilir. Öğretmenlerin de kendilerini geliştirebilmeleri için mutlu olmaları ve şartlarının uygun olması gerekiyor. Fakat Türkiye’de pedagojik formasyon meselesi yerine oturmuş değil. Sürekli bir şeyler değiştiriyorlar, her değişmede bir takım problemler ortaya çıkıyor. En başta yetenekli gençler temel bilimlerden uzaklaşıyor.”
Matematik öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Prof. Dr. Ayık, matematik resim, müzik gibi biraz yetenek gerektirdiğinden matematiği herkesin sevmesinin beklenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Matematiği sevmeyenlere neden kızalım, sadece sevenlere imkan verelim” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Ayık: "Matematiği Sevmiyorsanız Nefret De Etmeyin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN