Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın Mühendisler Dertli

Giriş Tarihi: 5.4.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Kadın Mühendisler Dertli
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ‘Mühendislikte Kadın’ konulu panel düzenledi.
Panel koordinatörü İMO Şube Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Argunşah, yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemizdeki kadın sorunu çok girift, kapsamlı, yılların olumsuz birikiminin yarattığı yerleşmiş, hatta kanıksanmış durumuyla çözümü hemen sağlanacak boyutta değil. Çalışmalar, her alanda yaygınlaştıkça, çoğaldıkça, birleştikçe anlam kazanacak, çözüme doğru yol alınmasını sağlayacaktır” dedi.
Kadınların tümünün, kadın mühendislerin, mimar ve şehir plancısı kadınların, işçi kadınların, ev işçisi olarak çalışan kadınların, başka değişik alanlarda, değişik konumlarda çalışan kadınların, işsiz kadınların, köyde yaşayan kadınların ortak sorunları olduğuna dikkati çeken Argunşah, “Sırf kadın olmanın getirdiği cinsiyete dayalı sorunlar bunlar. Bu ortak sorunlara, büyük küçük demeden hem bireysel olarak, hem kendi alanlarımızda, hem ortaklaşa çözüm üretmek zorundayız. Her birimiz farkı yeteneklerimizi, farklı bakış açılarımızı ortaya koyarak, emek vererek, büyük küçük demenden katkı vererek yol alacağız. Mühendislik mesleği öteden beri erkek mesleği olarak kabul görmüştür. Özellikle de inşaat mühendisliği. Kadın meslektaşlarımız, mesleklerini sürdürürken mesleki nitelikleri hiç önemsenmeden sırf kadın olmalarından kaynaklanan sorunlarla karşılamışlardır. İş bulmakta zorlanmışlardır, yadırganmışlardır, ücretleri düşük tutulmuştur, görev paylaşımında cinsiyet ayrımı yaşamışlardır, terfi edilmeleri engellenmiştir, alan örgütlenmelerinin yönetim kademelerinde az yer almıştır. Görünen o ki görev bize düşmektedir. Görev; bireylerinin eşit yaşadığı, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin olmadığı, insanca bir toplumsal yaşam özlemi olan bizlere düşmektedir. Bu ortak özleme sahip olan kadın ve erkeklere. Bu nedenle emek vereceğiz, gayret edeceğiz ve zorlayacağız” diye konuştu.
CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ
Argunşah’ın konuşmasının ardından İnşaat Mühendisi Gülru Yıldız, “Biraz tarih, biraz mühendislik, biraz feminizm” konulu sunum gerçekleştirdi. Feminizmin tarihine ışık tutan Yıldız, Fransız Devrimi’nden günümüze yurttaşlık hakkına işaret etti. Kadınların eğitim ve oy hakkının öncüleri Sarah Grimke, Elizabeth C.Stanton, Victoria Woodhull ve Susan Anthony ile ilgili bilgiler veren Yıldız, kölelik karşıtı hareketleri ile bilinen tarihi isimlere ilişkin de bilgi verdi.
Gülru Yıldız, birinci ve ikinci dünya savaşlarında erkeklerin cephede olması nedeniyle kadınların sanayiye ve teknik işlere çağrıldığını ancak o dönemde kadınlara mühendislik diploması verilmediğini, sertifika verilmesi ile yetinildiğini belirtti.
İlk kadın mühendislerin de diplomalarının olmadığı söyleyen Gülrü Yıldız, ülkemizde de ilk kadın mühendisin, inşaat mühendisi Sabiha Gürayman olduğunu söyledi. Kadınlar üzerindeki ayrımcılığın, cinsiyet eşitsizliğinin kaynağının kapitalizm ve ataerkil yapı olduğunu örneklerle anlatan Yıldız, sunumunda mühendislik, cinsiyetçilik ve mühendis kadınlarla ilgili veriler sundu.
KADIN İŞİ, ERKEK İŞİ
İnşaat Mühendisi Esergül Özdemir ise “TMMOB’de Kadın Örgütlenmesi” konulu sunum gerçekleştirdi. Özdemir, kadın istihdamının sermaye eğilimleri ve ataerkil ilişkiler doğrultusunda şekil aldığını, sermaye açısından ucuz ve yedek iş gücü olarak görüldüğünü söyledi. Bu gerçekliğin sonucu olarak da güvencesiz ve esnek çalışma koşullarının söz konusu olduğunu belirten Özdemir, “Ataerkil ilişkiler açısından da toplumsal cinsiyet rolleri belirleyici olmaktadır. Toplumsal kodlamalardaki ‘kadın işi’, ‘erkek işi’ algısı istihdamda etkendir. Dolayısı ile meslek alanımız da bu toplumsal kabullerden muaf değildir” diye konuştu.
Mühendis kadınların üçte ikisinin ayrımcılığa uğradığını dile getiren Özdemir, “Kadınlar, iş hayatında işe alımlar, ücret, dikkate alınmama ve görevlendirmelerde ayrımcılığa uğruyor. TMMOB ve bağlı odalar mobbing konusuna duyarlılık kazandırılması ve kavramın anlaşılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi kararı almıştır. Cinsiyet ayrımcılığına ilişkin, kısa sürede ve kesin çözümler beklemek elbette ki bizi yanılgıya götürecektir. Fakat varlığımızı görünür kılmak adına atılabilecek adımlar da her daim mevcuttur” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın Mühendisler Dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN