Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8. Ulusal İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Kongresi Yarın Başlıyor

Giriş Tarihi: 15.4.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:51 ABONE OL
8. Ulusal İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Kongresi Yarın Başlıyor
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen Uluslararası katılımlı 8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi yarın Adana’da başlayacak ve 3 gün sürecek.
MMO Adana Şube Başkanı Başkanı Hüseyin Atıcı, ilkini 2001’de düzenledikleri ulusal çapta gerçekleştirilecek bu büyük buluşmada amaçlarının emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla, bu ekonomik ve toplumsal sorunu her boyutuyla bir kez daha tartıştırıp ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sunmak olduğunu söyledi.
Sekreteryasını MMO Adana Şubesi olarak yaptıkları 8.Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’ne Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisinden de bildiri sunulacağını belirten Hüseyin Atıcı, 3 gün sürecek kongrenin Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Anfisi’nde yapılacağını, “Kongrede açılış paneli, 13 özel oturum, 15 oturumda 56 sözlü bildiri ve kapanış forumu olmak üzere toplam 30 oturum düzenleneceğini “ belirtti. Atıcı, kongrede ayrıca 32 poster bildiri ve fotoğraf yarışmasında ödül alan fotoğrafların da sergileneceğini belirterek, “Kongrenin açılış panelinde MMO Başkanı Ali Ekber Çakar “6331 Sayılı İSG Kanun Neyi Değiştirdi, Sorunları Çözdü mü?” konusunda görüşlerini paylaşacak. Catherine Brakenhielm Ulusal ve Uluslararası Çalışma Standartları, hakkında sunum yapacak” dedi.
Atıcı, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amacın "Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanması, çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunması, üretimin devamlılığının sağlaması” olduğunu kaydetti.
8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’nde sanatçılar Meltem Cumbul ve Sercan Gidişoğlu “Oyuncuların Mesleki Sağlık-Güvenlik Riskleri ve Tehlike Sınıfı Yükseltme Süreci”, CNN Türk Ekonomi Editörü Emin Çapa ise “Türkiye’ de İş Kazalarında Algı Nasıl Yönetiliyor” konulu konferans verecek.
Kongrede, Yangın Güvenliği, İSG Hizmetlerinde Dünya Örnekleri ve Türkiye’ de Kalitenin Yükseltilmesi İçin Neler Yapılabilir?, Avrupa’ da ve Türkiye’ de İSG Hukuksal Sorunları, İSG Profesyonellerinin Çalışma Koşulları (Özlük Hakları- Hekim, Mühendis, Teknisyen, Hemşire vb), İSG’ de Sistematik Yaklaşımlarda İyi Uygulama Örnekleri, Mesleksel Asbest Maruziyeti konulu paneller, Mesleksel Solunum Hastalıklarının Epidemiyolojik Değerlendirilmesi, İşyerinde Sağlığın Geliştirilmesi; Sağlık Okur-Yazarlığı, Bir İşyeri Hekiminin Mesleksel Bağımsızlık Öyküsü konulu konferanslar da yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8. Ulusal İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Kongresi Yarın Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN