- Kosova İlişkileri Güçleniyor

Giriş Tarihi: 27.5.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 14:32
Adana - Kosova İlişkileri Güçleniyor
ve Kosova arasında ekonomik ilişkilerin yanı sıra, sportif ilişkilerin de güçlenmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolusu Rahim Morena arasında sözlü mutabakat gerçekleştirildi.
Başkan Sözlü, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Rahim Morina’yı makamında ağırladı. Ziyarette, Adana ve Kosova arasındaki ekonomik ve sportif ilişkiler değerlendirildi, yeni iş birlikleri yapma noktasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Türkiye ile bir çok konuda iş birliği gerçekleştirebileceklerini ifade eden Morina, Kosova’da üretim yapacak firmaların, ürünlerini Avrupa’ya ihraç ederken kolaylık yaşayacağına vurgu yaptı. Kosova’nın doğal ve sanayi zenginlikleriyle ilgili de bilgi veren Morina, sportif alanda ise karşılıklı ziyaret ve karşılaşmalarla ilişkilerin güçlendirilebileceğini söyledi. Morina, Kosova’dan önemli futbolcuların büyük takımlara transfer olduğunu ve Adana’daki profesyonel takımlarla da bu konuda iş birliği yapılabileceğini iletti, Avrupa’dan futbolcu almaktansa, Kosova’dan alınmasının çok daha kolay olacağını kaydetti. Morina, Kosova’da, Türkiye’de olduğundan daha fazla Osmanlı mirası bulunduğuna da değindi.
“ÖNÜMÜZDEKİ SEZON İKİ KOSOVALI FUTBOLCU ADANA‘DA OYNASIN”
Kosova-Adana ve Kosova-Türkiye ilişkilerine önem verdiklerini kaydeden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yerel seçimlerden sonra Adana Sanayi Odası Başkanı’nın da yer alacağı bir heyetle Kosova’ya gitmek istiyoruz. Arzu ederseniz o seyahati sizinle birlikte yaparız. Kosova’da Adanalı iş adamlarının yatırım yaparak Kosova ekonomisi güçlendirmesi, bunun Türkiye-Kosova ilişkilerine olumlu etki yapması bizi çok mutlu eder. İnşallah en kısa zamanda Kosova’da olacağız. Kosova’yla ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra sportif ilişkilerimizi de geliştirmek isteriz. Şehrimizden bir futbol takımıyla, basketbol takımıyla Kosova’yı ziyaret edip, Kosova ile kardeşlik maçları tesis edebiliriz. Önümüzdeki yıl da en az iki Kosovalı futbolcu bizim takımlarımızda yer alsın. Bizim ilişkimiz dostluktan öte kardeşlik üzerinedir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana - Kosova İlişkileri Güçleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN