Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşların Park Nöbeti

Giriş Tarihi: 26.6.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 17:12
’da bulunan Cumhuriyet Parkı’nın bir bölümüne kafe yapılacak olmasına tepki gösteren vatandaşlar parkta 3 gündür geceli gündüzlü nöbet tutuyor.
Çukurova ilçesindeki Yurt Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Parkı’nın bir bölümüne kır kahvesi yapılmasına dair belediye encümeninden karar çıktı ve bir firmaya ihale edildi. 3 gün önce alana gelen yüklenici firma görevlileri kahvenin yapılacağı alanı belirlemek için beyaz boyalarla çizim yaptı. Kısa sürede parka toplanan vatandaşlar, parkın kamu malı olduğu ve kendilerine danışılmadığı gerekçesiyle duruma tepki gösterdi.
Vatandaşlar, parka herhangi bir yapı yapılmaması için bin 350 imza toplayarak Adana Valiliği’ne başvurdu. Kır kahvesinin yapılacağı alanda 3 gündür nöbet tutan vatandaşlar, yüklenici firmanın çalışma yapmasına izin vermedi. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya da parka gelerek vatandaşlara destek verdi. Yeşil alanın kamuya ait olduğunun altını çizen Çetinkaya, yeşil alanlara ticari gözle bakılamayacağını vurguladı.
Kentte yeşil alan sıkıntısı olduğunu söyleyen Çetinkaya, parkın yapılaşmasının yasal olarak da engellenmiş durumda olduğunu, yüzde 3’ten fazla yapı yapılamadığını kaydetti. Çetinkaya, “Yeterli kullanım alanı da yok. Olanı bu şekilde parçalarsak bizler nereye gideceğiz? Nerede yeşil alan kullanacağız? Buraya yasal olarak zaten yapı kurulamaz. Ve en önemlisi ihtiyaç varsa bunun yapılması gerekiyor. Burada zaten kulübeler vs. yapılmış durumda, başka bir şeye de ihtiyaç yok. O yüzden buranın bu şekilde kalması için buradayız” diye konuştu.
Nöbetteki vatandaşlardan Çiğdem Çelik ise bu durumun Cumhuriyet Parkı’na yönelik üçüncü girişim olduğunu anlattı. Yeşil alanların belediyenin sermayesi, kazanç kapısı olmadığını kaydeden Çelik, “Birilerinin karnı doyacak diye bizim huzurumuzu kaçırmasınlar. Kahve yapacaklarsa karşıda kiralık birçok dükkan, halihazırda çay içilecek birçok mekan var” şeklinde konuştu.
Yüklenici firma yetkilisi Nuh Öznur ise parka gelip vatandaşlara yapacakları yapının çevreci ve şık bir bina olacağını kaydetti. Bir süre vatandaşlarla gerginlik yaşayan Öznur, “Bu parkın sakinleri sadece burada duran 100-150 tane emekli vatandaşlar değil” şeklinde tepki gösterdi. Vatandaşlarla bir süre tartışan Öznur, daha sonra parkı terk etti.
Olayı sosyal medyadan öğrenen diğer vatandaşlar da nöbet tutan kişilere destek vermek için parka geldi. Dönüşümlü olarak geceli-gündüzlü nöbet tutan vatandaşların parkta bekleyişi sürerken Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden henüz bir açıklama yapılmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşların Park Nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN