Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun”

Giriş Tarihi: 8.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun”
İnsan Hakları Derneği Şubesi, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, "Kenan Evren Bulvarı"nın adının "Yaşar Kemal Bulvarı" olmasını istedi.
İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Eşbaşkanları İlhan Güngör ve Sema Peynirci ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ferdi Sönmez, Hatip Arslan ve Fatma Yılmaz, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyaret etti.
Eşbaşkanlar Güngör ve Peynirci yaptıkları açıklamalarda, 1980 Darbesini yapan ve askeri cunta rejimini kuran Kenan Evren’in işlediği suçlardan dolayı müebbet hapis cezası aldığını, buna rağmen Evren’in çıkardığı baskıcı, antidemokratik 1980 anayasasının halen varlığını sürdürdüğünü ifade etti.
1980 darbesinin mimarı Kenan Evren’in adının Adana’da bir caddede olmasının geçmişle yüzleşmeye engel olduğu gibi yaşanan acıları daha da derinleştirdiğini söyleyen Güngör ve Peynirci, evrensel insan hakları ve insancıl hukukla bağdaşmayan anlayış ve uygulamalarla yaşam hakkını açıkca ihlal eden ve insanlığa karşı suç işleyen Evren’in hem yargı kararıyla hem de toplum vicdanında mahkum olduğunu ifade ettiler.
Kenan Evren Bulvarı’nın adının Yaşar Kemal Bulvarı olması için şahıs, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, emek ve meslek örgütlerinin katıldığı imza kampanyası düzenleyen İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nin, konuyla ilgili olarak hazırlanan dilekçeyle Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de ziyarette yaptığı açıklamada, Yaşar Kemal’in sadece Türk değil dünya edebiyatında da önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ünlü romancının adının yaşatılması için bir caddeye isminin verilmesinin yerinde bir davranış olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHD: “Kenan Evren Bulvarı’nın Adı Yaşar Kemal Olsun”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN