Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polyar, Sektörünün Öncüsü Oldu

Giriş Tarihi: 13.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 17:13
Polyar, Sektörünün Öncüsü Oldu
Daha çocuk yaşlarda, arkadaşları sokakta top oynarken sanayi çarşılarında torna başında ter döken iki emektar Kemal Polat ve Ahmet Yardımcı, aralarına genç ve vizyon sahibi mektepli makine mühendisi Selim Özkan’ı ortak olarak alınca, makine ve çelik yapı sektöründe öncü oldular.
’daki Yeni Sanayi Sitesi’ndeki tesislerinin girişindeki bahçeye 1980’li yıllarda kullandıkları torna makinesini “Gurur abidesi” olarak sergileyen emektar ortaklar mütevazı kişilikleriyle halen bir işçi gibi çalışıp, emek veriyorlar. Polyar Grup’u büyüterek bünyelerinde 4 şirkete ulaşan ortaklar, sırt sırta, omuz omuza üreterek, 200’den fazla kişiye de istihdam sağlıyorlar.
OKUL YERİNE HAYAT MEKTEBİ
Makine, tarım, demir çelik ve çelik yapı alanında faaliyet gösteren 4 grup şirketiyle yoluna güçlenerek devam eden Polyar’ın hikayesi tam bir başarı öyküsünü anlatıyor. Bugün, Türkiye’nin çeşitli termik ve hidroelektrik santrallerinin devasa aksamlarını üreterek sektörde aranılan marka olan, Polyar’ın temelleri iki tornacı çırağının ortak hayallerine dayanıyor.
Üç ortaktan Ahmet Yardımcı, 12 yaşında okumak için geldiği Adana’da kendi deyimiyle “Sanayinin haftalık parası sıcak gelince” kendini Milli Eğitim’in değil, hayatın mektebinde buluvermiş.
ÇOBANLIK YERİNE SANATI SEÇTİ
Ortağı, çocukluk ve kader arkadaşı Kemal Polat ise ilkokulu bitirdiği köyde kendisine sunulan “Çobanlık mı-sanat mı?” seçeneğini düşünmeden “sanat” diye yanıtlayınca ona da sanayinin motor yağı kokan sokakları görünmüş.
Akıp giden zaman, yolları çocukken tezgah başında kesişen çırakları, önce birer kalfa sonra usta, en son da ortak yapmış. Artık, “Kemal Usta”, “Ahmet Usta” diye çağrılan dünün çırakları; 1974 yılında başlayan arkadaşlıklarını 1985 yılında ortaklıkla perçinlemişler. Adana’da yüksek kira nedeniyle, bir tek torna tezgahı koyabildikleri dükkanlarını Osmaniye’de açmışlar. Ancak, niyette keramet olunca Adana’ya yerleşmeleri de uzun sürmemiş ve Karşıyaka Sanayi Sitesi’ne taşınmışlar.
2 KİŞİDEN 200 KİŞİYE
Yıllar içinde ustalıktaki maharetlerini, işi geliştirme ve ticarette gösteren ortakların kurduğu firma, genç bir mühendisin aralarına katılmasıyla vizyonu geliştirmiş ve büyüme serüveni başlamış.
İşte o genç mühendis, bugün Polyar Grup ortaklarından Selim Özkan, “Gruba katıldığımda, şimdiki şirketlerimizden sadece Polyar Makine faaliyetteydi. Önce mühendis olarak başladım işe. Daha sonra ortak olduk. Benim vizyonum, ortaklarımın tecrübeleriyle birleşti. 3 firmamızı birlikte kurduk. Geldiğimde, tek mühendistim, şimdi 10 mühendisiz, 200’ün üzerinde de çalışanımız var” diye konuştu.
Selim Özkan, grup şirketleri olan “Polyar Makine, Polyar Tarım, Polyar Demirçelik, Polyar Çelik Yapı”nın; makine, enerji, tarım, sulama ve çelik yapı sektöründeki faaliyet alanlarını anlatır, üretim çeşitliliği hakkında örnekler sunarken, Polyar Grup’un başarı, inanç ve azimle kurulmuş öyküsünü de aktarıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polyar, Sektörünün Öncüsü Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN