Kasaplardan Kaçak Hindi ETİ Tepkisi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Kasaplardan Kaçak Hindi ETİ Tepkisi
ESOB’a bağlı Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı M.Saruhan Yağmur, hindi etinin ülkemize Irak ve Süriye’den kaçak yollarla getirilerek, dana eti diye satılmaya çalışıldığını bildirerek, yetkilileri tedbir almaya davet etti.
Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Yağmur, son günlerde Adana’da kaçak hindi eti satışının had safhaya geldiğini belirterek, Tarım Bakanlığı ve bağlı kurumların konuya acilen müdahil olmasını istedi.
Başkan Yağmur, piyasada küçük ve büyükbaş hayvan sayısının az olmasını, et fiyatlarının da Ramazan nedeniyle artması üzerine, piyasaya daha ucuz olan Hindi etinin girdiğine dikkat çekerek, hijyenik olmayan şartlarda satışı yapılan, kayıt dışı bu ürünün satışına engel olunması gerektiğini söyledi.
Başkan Yağmur, “TÜİK verilerine göre ülkemizde küçük ve büyükbaş hayvan sayısı yeterli gözükse de, gerçekte çok büyük hayvan açığı vardır. Piyasadaki kesimlik hayvan sıkıntısı ve kemiksiz et fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle, vatandaşın daha ucuz olan menşei ve türü belli olmayan etlere yöneldiği görülmektedir. Son olaraka 1 Temmuz’da yürürlüğe giren kasaplara et sucuğu ve köfte yasağı da bu işin tuzu biberi olmuştur. İzinsiz et sucuğu yapıp, satmanın cezası 14 bin 600 liradır. Bakanlık, ülke genelindeki 28 bin kasap esnafını, 3 - 5 büyük firmaya teslim etmiştir. Şimdi de kaçak Hindi eti piyasaya hakim olmaya başlamıştır. Bakanlığın izin verdiği yerlerde de, iddia ediyorum, et sucuğu değil, hindi sucuğu yapılıyordur. Çünkü, kemiksiz etin fiyatı 40 lira, hindi eti 12 liradır. Maliyet ortadadır. Hindi etinin, dana eti ile ayırt edilmesi çok zordur. Vatandaşın, sağlığını hiçe sayarak, piyasaya kaçak hindi eti sürenleri takip altına almış vaziyetteyiz. Devletimizin yetkili kurumları da, bir an evvel, et sucuğu yerine hindi sucuğu yaparak piyasaya süren yerlere operasyon yapmalıdır. Vatandaşlarımızdan ricamız, ucuz et ve ucuz et sucuğundan uzak durmaları, güvendikleri kasaplardan alışveriş yapmalarıdır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasaplardan Kaçak Hindi ETİ Tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN