Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuz Keyfiniz Kabusa Dönmesin

Giriş Tarihi: 20.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Temizliği iyi yapılmamış havuzların dış kulak yolu iltihabı başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırladığı bildirildi.
Acıbadem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyha Kahya Aydoğan, normalde dış kulak yolunun iyi korunaklı olduğunu ve kendi kendini temizleme özelliği olduğunu belirterek, bazı faktörlerin tek tek veya kombine olarak dış kulak yolu iltihabının oluşumunu kolaylaştırdığını söyledi. Aydoğan, “Sık aralıklarla duş yapma veya havuzda yüzme sonucunda kulak yoluna su girebiliyor. Su, kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu mumu yok ediyor. Böylelikle bakterilerin ve mantarların üremesi de kolaylaşıyor. Eğer, kulağınızı kulak yoluna parmak veya herhangi bir sert madde ile yaralarsanız kulak yolunun cilt yüzeyinde oluşacak çok küçük çatlaklardan mikroplar giriyor ve iltihap gelişebiliyor” dedi.
YANLIŞ KULAK TEMİZLİĞİ ENFEKSİYONA YOLAÇIYOR
Kulak temizlenmesinin de iki şekilde enfeksiyona yol açabileceğini söyleyen Aydoğan, “Birincisi, temizlemeye çalışılırken oldukça hassas olan dış kulak yolu derisi zarar görebiliyor ki bu enfeksiyona uygun bir zemin hazırlıyor. İkincisi ise, kirin olmayışı; onun fiziksel koruması, antimikrobiyal etkisi ve düşük pH’ı sağlaması gibi koruyucu etkilerinin de olmaması anlamına geliyor. Ayrıca kulak temizliği sırasında kir ileri itilerek artık şeklinde kalabiliyor” diye konuştu.
Aydoğan, ayrıca dış kulak yolunun yapısının bazı insanlarda daha dar, uzun ve kıvrıntılı olması sonucu özellikle banyo ve yüzmeden sonra bir miktar suyun içeride kalmasına ve ıslaklık sonucu mikropların özellikle de mantarların yerleşmesine uygun ortam hazırlayabileceğini kaydetti.
Dış kulak kanalının bir enfeksiyon sonucu oluşan hastalığın belirtilerinin genellikle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde ortaya çıktığını hatırlatan Dr. Feyha Kahya Aydoğan, “Hastalık çocuklarda daha yaygın ve çok acı verici olabiliyor. Ağrı bazen kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek kadar fazla olabiliyor. İleri aşamada ise çene eklemine, boğaza vuran ağrılara sebep oluyor ve hasta ağzını açmakta dahi zorlanıyor. Hatta bu belirtilere yüksek ateş de eklenebiliyor” dedi.
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABINI ÖNLEYECEK ÖNERİLER
Dış kulak iltihabının belirtilerinin kulak ağrısı, kaşıntısı, akıntısı, kulakta dolgunluk ve tıkanıklık hissi, işitme azlığı, uğultu, çınlama ve kulak kepçesinde kızarıklık olduğunu vurgulayan Dr. Feyha Kahya Aydoğan, Dış kulak iltihabını önleyecek önerileri de şöyle sıraladı:
"Klor, kulak cildindeki koruyucu tabakada bulunan keratin adlı maddenin parçalanmasını hızlandırıyor. Bu nedenle öncelikle temizliğinden emin olmadığınız yüzme havuzları yerine denizi tercih etmelisiniz.
Dış kulak yolu iltihabında en önemli tedavi basamağını korunma oluşturuyor. Bu hastalığı oluşturabilecek risk faktörleri hakkında mutlaka bilgilenmelisiniz.
Nemli ve rutubetli iklimlerde yaşayanlar ile su sporuyla uğraşanlar daha çok risk altında. Bunlarda, dış kulak yolunda ıslak birikimler, deride yumuşama, pH değişikliği ve dış kulak yolu iltihabına sık yakalanma eğilimi gelişiyor. Su geçirmeyen kulak tıkaçları enfeksiyonu önemli oranda engellerken, suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalının kurulanması da önemli.
Kulak ve kulak yolu derisine yönelik manüplasyonlardan kaçının. Kulak çubuğu, ataç veya parmağınızı kulak yoluna sokmayın. Ayrıca kulağınıza sıvı veya sprey de sıkmayın. Bu işlemler dış kulak yolu derisini zedeleyebiliyor.
Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın.
Kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışın. Yüzme veya duş almadan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulayın. Başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın. Düşük derecede ayarlanmış saç kurutma makinesi, kulak yolunu kurutmada yardımcı olabilir, ancak kulağınızdan 30 cm. uzakta tutun.
Sık tekrarlayan dış kulak yolu iltihabınız oluyorsa yüzme esnasında başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz Keyfiniz Kabusa Dönmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN