Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hidrojen Reaktörünün Mucidine Önemli Davet

Giriş Tarihi: 25.9.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 25.9.2015 12:44
Alüminyum ve bor atıklarını dünyanın en ucuz hidrojen yakıtına dönüştüren reaktörün tasarımcısı torna tesviye ustası Turgay Kamışlı, dünyanın en önemli organizasyonlarından ALUEXPO 2015 4. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı’na davet edildi.
Rusya ve Amerika’daki bilimsel çalışmaların aksine, tasarladığı reaktörle katalizör ve tetikleyici kullanmadan alüminyum ve bor madenlerini kullanarak hidrojen yakıt üreten torna tesviye ustası Turgay Kamışlı, dünya genelinde birçok ödül alan ALUEXPO 2015 4. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı’na davet edildi.
Projesinin çok sayıda üniversite tarafından test edilip onaylandığını anlatan Kamışlı, Türkiye’de hak ettiği desteği görmediği için uluslararası platforma açılmayı düşündüğünü anlattı. ALUEXPO 2015’in, reaktör projesi için çok önemli olduğuna vurgu yapan Kamışlı, aralarında Rusya, İran ve İsrail’in de bulunduğu pek çok ülkenin proje için kendisiyle görüştüğünü ifade etti.
“MALİYET 1 LİRAYI BULMUYOR”
Türkiye’de görmediği ilgiyi yabancı ülkelerden gördüğünü dile getiren Kamışlı, dünyada hidrojen gazı kullanımının her geçen gün arttığını belirterek çalışmaları hakkında şunları söyledi:
“Hidrojenle gemiler, trenler çalışıyor. Uzay çalışmalarında kullanılıyor ama bizde ise sıvılaştırma sistemi dahi yok. 1 litre hidrojen 4 litre petrol türevine eşdeğerdir. Alüminyumdan hidrojen üretilmesi çalışmaları Rusya ve ABD’de sürüyor ama maliyeti yüksek. Oysa benim projemde maliyet 1 lirayı bile bulmuyor. Bu enerji türü hayata geçerse ülkemizin enerji üretimine yüzde 20-25 katkısı olur. Enerji dünyasında söz sahibi bir ülke konumuna geliriz.”
Turgay Kamışlı ve hidrojen reaktörü, 8-10 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan ALUEXPO 2015 4. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı’nda ziyaretçilerini bekliyor olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hidrojen Reaktörünün Mucidine Önemli Davet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN