Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇÜ’de 2015-2016 Akademik Yılı Açıldı

Giriş Tarihi: 20.10.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 20.10.2015 14:08
ÇÜ’de 2015-2016 Akademik Yılı Açıldı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2015-2016 Akademik Yılı açılışı, Sayıştay Başkanı Doç. Dr. Recai Akyel’in verdiği ilk dersle açıldı.
Açılış töreni, Mithat Özsan Amfisi’nde kent protokolü, akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Tören, ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisiyle başladı.
2015-2016 Akademik Yılı’nın açış konuşmasını yapan Vali Mustafa Büyük, üniversitelerin toplumsal işbirliğini geliştirmek ve daha da güçlendirmek gerektiğini vurgulayarak Valiliği olarak üniversitenin yapacağı tüm çalışmalara ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini anlattı.
ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da ÇÜ’nün yıllara dayanan birikimlerle Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, “Üniversitemiz, Üniversite Akademik Performans Sıralamasında (URAP) 2014-2015 dönemi ‘En İyi Üniversite’ sıralamasında ülkemizdeki 193 üniversite arasında 9’uncu olarak büyük bir başarı göstermiştir. Yine, İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) tarafından açıklanan, ‘2015 - 2016 Dünyanın En İyi Üniversitesi’ listesinde Çukurova Üniversitesi sıralamaya giren 10 Türk üniversitesinden biri olarak ilan edilirken, listedeki 8.’liğini Ankara ve İstanbul Üniversiteleri’yle paylaşmıştır” dedi.
Prof. Dr. Kibar, ÇÜ’de bu yıl öğrenci sayısının 53 bin 158 olduğunu sözlerine ekledi.
Açış konuşmalarının ardından yeni akademik yılın ilk dersini, ‘Kurumlarda Kalite’ konusuyla ÇÜ’nün eski doktora öğrencisi Sayıştay Başkanı Doç. Dr. Recai Akyel verdi. Tüm kamu kurumlarının aynı çerçevede uyması gereken kuralları aktaran Doç. Dr. Akyel, şöyle konuştu:
“Birincisi, kurumlarda karar, işlem ve eylemlerde hesap verme ve saydamlık çerçevesi. İkincisi de kurallara, plan ve programlara uygun olarak hareket edilmesi. Kurumların kanunlara uymak kadar planlara ve programlara uyma zorunluluğu var. Her kurumun stratejik plan hazırlaması ve buna uygun performans programı hazırlaması, bütçelemesi ve bu bütçeyi de amaç ve hedefler doğrultusunda kullandıktan sonra idari faaliyet raporları düzenlemesi gerekiyor. Kurumlar için hukuka uymak ne kadar zorunluysa, kaynakları ekonomik, etkili ve verimli kullanmak da o kadar zorunludur.”
Sayıştay Başkanı Dr. Recai Akyel’in konuşması sırasında çok sayıda üniversite öğrencisinin amfiden ayrılması dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇÜ’de 2015-2016 Akademik Yılı Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN