Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlardan Oruç Uyarısı

Giriş Tarihi: 22.6.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 14:52
Özel Park Hospital Hastanesi Diyetisyeni Ceren Tanrıverdi, Ramazan ayında oruç tutanların beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerektiğini güneş ışınlarına fazla maruz kalmamalarını vurguladı.
Ramazan ayında insan vücudunda su kaybının oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Adıyaman Özel Park Hospital Hastanesi Diyetisyeni Ceren Tanrıverdi, "Ramazan ayının sıcak aylara denk gelmesiyle insan vücudunda büyük bir sıvı kaybı yaşanacaktır. Oruç tutan vatandaşlarımız, iftar saati ile sahur saati arasında iki ve ya üç litre sıvı özelliklede su tüketmeleri gerekmektedir.
İftar ve sahur yemekleri hafif şekilde olmalıdır. Kavurma, kızartma şeklinde değil de, haşlama, ızgara ve ya fırında yapılmış yemekler daha az yağlı yemekler tercih edilmeli ki, uzun süreli açlıktan sonra yediğimiz yemekler midemizi rahatsız etmesin. Özellikle iftar ve sahur arasında iki saatte bir üç saatte bir ara öğünler yapılamalıdır. O tür ara öğünlerde de, meyve tüketimi, süt tüketimi, yoğurt tüketimi gibi besinlerin tüketimini öneriyoruz. Sahur öğünümüzü mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır. Sahur öğünü atlanmamalıdır. Uzun bir süre aç kalıyoruz bir de sahur yapmaz isek, halsizlik ve ya daha farklı durumlarla karşı karşıya gele biliriz.
Sıvı kaybına yönelik halsizlikler olabilir ve bu yüzden iftar ve sahur arasında bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Ve benim tavsiyem ise, güneş ışığında duran vatandaşlarımızın imkanları varsa güneş ışığına fazla çıkmamaları ve serin ortamlarda bulunmalarını kendileri için daha iyi olacak” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlardan Oruç Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN