Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 3.7.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 17:42
‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi
’da Süryani Kadim Metropolitliği tarafından ‘1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam’ konulu konferans düzenledi.
Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa çok sayıda kişi katıldı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, İstanbul, Ankara ve İzmir Metropoliti Yusuf Çetin, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluş müdürleri, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.
Adıyaman ve Çevre İller metropoliti Grigoriyos Melki Ürek, ‘1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam’ konulu konferansın açış konuşmasında konferansın amacından bahsederek, “1. Süryaniler ve Toplumsal Yaşam konferansının teması kültürdür. Yeryüzünde varlığını sürdüren en eski millet olan Arami kökenli Süryanileri işlerken Süryanilere ait geçmiş kültürel birikimlerini ve Arami yazı dilini konu ettik. Bilim güneş gibi aydınlıktır. Çok az ulus kendini, kendi oluşturduğu ve kültürünün bir parçası olan harflerle şenlendirmiştir. Bunlardan biriside Arami milletidir. Yaşamımızı sürdürdüğümüz bu topraklarda bölge, geçmiş yüzyıllarda adeta kültür üreten bir mekan ve medeniyetin merkezi olmuştur. Bu mekanlarda azda olsa Süryani ve Ermenilerin varlıklarını halen sürdürüyor olması, Adıyaman iline ayrı bir renk ve çeşitlilik katmaktadır” dedi.
Daha sonra Dr. Abuzer Demir moderatörlüğünde, Prof. Dr. Abdullah Arpacı ‘Süryanilerin Kökeni ve Tarihi’, Yrd. Doç. Dr. Murat Ayan ‘Süryanilerde Kültür, Sanat ve Edebiyat’, Dr. Gabriel Rabo ise ‘Süryanilerin Batı Diasporasındaki Gelişmeler’ ana başlıklarında konferans verdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘1. Süryaniler Ve Toplumsal Yaşam’ Konferansı Gerçekleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN