Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adolphe Sax Kimdir ?
6 Kasım 1814 tarihinde Belçika ülkesinin Dinant şehrinde dünaya gelen mucit insan Adolphe Sax her zaman hayatında bulunan insanlar tarafından takdir görmeyi başarmış ve daha da yaşı geçtikçe herkes tarafından saygı duyulan bir kişilik olmayı başarmıştır.

Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı. Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmış, sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Kraliyet Şan Okulu'nda gitmiştir.

Babasının müzik aletleri yapımcısı olması, Adolphe Sax'ın çalışmalarına katkı sağlamıştır. Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolphe Sax'ın ilk önemli icadı bas klarnette yaptığı tasarım değişikliğidir.

Adolpe'un ilk önemli buluşu bas klarnette tasarım değişikliğidir.Adolphe Sax tarafından 20 yaşında üretilen enstrümanın patenti Adolf'a aittir. Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır. Adolphe Sax, 4 Şubat 1894 yılında hayata gözlerini yummuştur.
HABERLER Adolphe Sax ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 03 Adolphe Sax haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN