Özlem Selek’in Kocası Tarafından Dövülerek Öldürüldüğü İddiası

Giriş Tarihi: 11.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Özlem Selek’in Kocası Tarafından Dövülerek Öldürüldüğü İddiası
’da 2013 yılında 2 buçuk aylık hamile eşi Özlem Selek’i döverek öldürdüğü iddia edilen kocanın tutuksuz yargılanması, Selek’in ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı.
İddiaya göre, 2 çocuk annesi Özlem Selek (25), 22 Temmuz 2013’te Afyonkarahisar’a bağlı Susuz beldesinde kocası A.S. tarafından darp edildikten sonra kaldırıldığı hastanede 5 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetmişti. Selek’in öldürülmesiyle ilgili bugün 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Adli Tıp raporları gelmediği için Mayıs ayına ertelen duruşmaya müdahil olarak katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve Selek’in aile fertleri, A.S.’nin tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek, basın açıklaması yaptılar.
Anıtpark’ta toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Afyonkarahisar İl Temsilcisi Fatma Kurt, kadına karşı uygulanan şiddetin ve cinayetlerin kabullenilemez olduğunu ifade ederek, "Özlem kardeşimiz öldüğünde soyadı Selek’ti. Ancak adalet mücadelesini platformla birleştiren ailemiz, Özlem’in içerisinde sürekli şiddet gördüğü ve bu şiddet nedeniyle öldüğünün iddia edildiği evliliği nedeniyle aldığı soyadını kabul etmiyor. Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Özlem’in hesabını soruyoruz. ’Kadına şiddete sıfır tolerans’ diyen, ’kadına şiddet insanlığa ihanettir’ sloganıyla çalışma yapan yetkililer, evliliği boyunca her türlü şiddete maruz kalırken, 2,5 aylık hamileyken ölüme sebebiyet iddia edilebileceği şekilde darp edilirken neredeydiler? İlk rapor ölüm nedenini darp olarak gösterirken, ikinci rapor ölüm nedeninin darp da dahil başka nedenlerle de olabileceğini gösterir durumda. Bu haldeyken sanığın tahliye edilmiş olmasını doğru bulmuyoruz. Kurul raporu bekleniyor olsa da sanığın Özlem kardeşimizi ölümüne sebebiyet verebilecek kadar darp etmiş olduğu iki mevcut raporda da söyleniyor. Özlem’in annesi Meliha Akyol ile birlikte Özlem’e bir an önce adalet sağlanmasını istiyoruz ve başka Özlem’ler olmasın diye Özlem şiddet görürken müdahale etmeyen yetkililerin, şu anda bu ülkede şiddet görmekte olan kadınların korunması için tüm imkanlarını seferber etmesini talep ediyoruz” dedi.
Öte yandan, cinayete kurban gittiği iddia edilen Özlem Selek’in annesi Meliha Akyol da kızının fotoğrafı ile gözyaşları arasında eyleme katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özlem Selek’in Kocası Tarafından Dövülerek Öldürüldüğü İddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN