Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli Minikler Okullu Oldu

Giriş Tarihi: 12.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:29
’da “Oynayalım Birlikte Hayata Gülümse” projesi kapsamında, özel bir anaokulunda okul öncesi 13 Suriyeli çocuğun eğitimine başlandı. Miniklere okullu olmanın ilk hayırlı olsun hediyesini ise kent protokol üyeleri verdi.
Kentte eğitim veren Asım Kocabıyık Anaokulu tarafından hayata geçirilen proje ile kentte mülteci konumunda kalan Suriyeli ailelerin 3-5 yaş arasındaki 13 çocuğu eğitim görecek. Projenin bugün gerçekleştirilen tanıtım toplantısı anaokulunda yapılırken, toplantıya Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Akkgün Corav ve İl Milli Eğitim Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da katıldı. Projenin tanıtımının ardından protokol üyeleri sınıflarda öğretmenleri gözetiminde eğitim görev minik Suriyelileri ziyaret ederek onlara çeşitli hediyeler verdiler. Minik yüzleri ve şaşkın bakışları ile kendilerine hayırlı olsuna gelen konuklarını karşılayan çocuklar kendilerine verilen hediye paketlerini açarken ise mutlulukları görülmeye değerdi. Okulda diğer Türk akranları gibi eğitici ve öğretici eğitimler alan Suriyeli minikleri tercümanlar aracılığı ile eğitim aldıkları aktarılırken, Yalçın’ın çocuklarla Arapça konuşması ise dikkatlerden kaçmadı.
“SOKAKTA BU AİLELER VE BİZİM TOPLUMUZUN İÇERİSİNDE”
Proje ile ilgili bilgiler veren Yalçın, projenin savaştan dolayı ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan, Suriyeli sığınmacılar için bir misafirperverlik örneği taşıdığını ifade ederek, onlara her türlü yardım ve desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Yalçın açıklamalarında şunları söyledi:
“Komşumuz olan Suriye’de bir savaş var. Oradaki savaşta sadece büyükler değil, ne yazık ki küçükler mağdur olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı ülkemize gelen Suriyeli aileler var. Bu ailelerden bir kısmı da ilimize geldiler ve burada çocukları ile birlikte yaşamaya devam ettiler. Bu aileler arasında ilk, orta, lise ve okul öncesi çağında çocuklar var. Dolayısı ile Asım Kocabıyık Anaokulu, üniversitemiz ile iş birliği yaparak valilikten bir proje yaparak diğer kurum ve kuruluşlarla da ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü gibi diğer paydaşlar ile birlikte bu projeyi hayata geçirdiler. Buradaki amacımız, zaten tarihsel bir bağımız olan, inanç bağımız olan, komşumuz olan, kültürel bağımız olan Suriyeli ailelerin çocuklarını burada misafirperver olarak onları kucaklamak, onlara hem dil, hem de kültürel bazda onlara öğretmek. Sokakta bu aileler ve bizim toplumuzun içerisinde. Dolayısı ile bunları bir şekilde topluma kazandırmamız gerekiyor. Şuanda buradaki çocuklar okul öncesi 5 yaşındaki öğrencilerimiz. 10’nun üzerinde öğrencimiz burada başladılar. Gelmek isteyen öğrencilerimiz olursa bu projenin içerisine dahil edilecekler. 3 aylık eğitimin toplum maliyeti 12 bin TL’nin üzerinde. Sabah kahvaltı, temizlik ve kırtasiye giderleri, gerek valilik gerekse de paydaşlar vasıtası ile bu maliyet karşılanmış olacak.”
Öte yandan projenin ardından bir rapor hazırlanacağı ve projenin kentteki diğer anaokullarında da uygulanıp, uygulanmayacağına karar verileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli Minikler Okullu Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN