Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Tarla Faresi İle Mücadele Çalışmaları

Giriş Tarihi: 23.3.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 14:50
Afyonkarahisar’da Tarla Faresi İle Mücadele Çalışmaları
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, kent merkezi ve bazı İlçelerindeki köylerinde bulunan tarım arazilerinde görülen fare popülasyonuna yönelik mücadele çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Arap, 2014 yılı içerisinde tarla faresi ile mücadele için il müdürlüğünce bir takım çalışmalar yapıldığını hatırlattı. Arap açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“İlimizde geçen yıl fare zehiri hazırlamasında otomasyona geçmek üzere otomatik karma ve paketleme ünitesi alınmış ve İlimiz ilk otomasyona gecen İller arasında yerini almıştır. Tarımsal üretime olumsuz yönde zararı olan fare popülasyonun döngüsel olarak 5-7 yılda bir pik yaptığı bilinmektedir. Mücadele kapsamında İlçe müdürlüklerimizin yanı sıra çiftçilerimizin bireysel başvurularına istinaden tarla faresi zararlısına karşı yaklaşık İl müdürlüğümüzce 12 ton zehirli buğday dağıtımı yapılmıştır. Tarla faresi ile mücadele de her zaman toplu mücadele yapıldığında ancak başarı sağlanmaktadır. Bu nedenle il ve ilçe müdürlüğümüz teknik elamanlarınca çiftçilerimize hasat döneminin bitimi olan Ekim ayından itibaren eğitim çalışmalarımızda toplu mücadele yapmanın önemi anlatılmaktadır. Ayrıca toplu mücadele yapıldığında çiftçilerimize zehirli buğday ücretsiz verilmektedir. Çiftçilerimizin sadece il müdürlüğümüzün uyarıları ile hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü toplu mücadele daha geniş alanda ve daha etkin sonuç almamızı kolaylaştıracaktır.
Etkin mücadele döneminde olmamız nedeniyle toplu mücadele yapılmasına yönelik eğitim ve uygulama çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda tüm çiftçilerimizin duyarlı ve sorumluluk bilincinde hareket etmeleri gerekmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar’da Tarla Faresi İle Mücadele Çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN