Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği’nden “Tütün Satan İşyerleri” Açıklaması

Giriş Tarihi: 1.4.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 13:36
Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD) İl Temsilcisi Kemal Baykara, kentte tütün satan işyerlerinin sayısının hızla artmasına dikkat çekerek, “Sigara ile mücadelede başarı sağlanmasına katkı sunmak içina acilen bu tür işyerlerinin açılabilmesi için şartların yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.
Konu ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Baykara, özellikle öğrencilerin ve orta gelirli vatandaşların tercih ettiği bu tür işyerlerinin denetimi ve kontrolü daha fazla yapılması gerektiğine dikkat çekti. Baykara açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Sigara ile mücadelede çok zor kat edilen yol maalesef bu iş yerleriyle birlikte boşa gitmektedir.
Acilen bu tür işyerlerinin açılabilmesi için şartların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. 3-5 bin TL sermayesi olan vatandaş kolaylıkla belediyeden izin alarak bu iş yerlerini açabilmektedir.
Ucuz yerli tütünün kına, kükürt ve asitle açık sarı hale getirilip yüksek fiyatla satılması bu iş yerlerinin albenisini artırmaktadır. Ayrıca tütünlerin raf ömrünü artırmak için kullanılan maddelerinde standardının olmaması da sağlığa olan zararını kat kat artırmaktadır. Tütün ekimi yapan çiftçilerimize başka mahsulleri ekmeleri için önemli teşvikler verilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü nün raporlarına göre tütün kullanımı sebebiyle insanların sağlığını hızla kaybettiği hatta toplu ölümlerin beklendiği belirtilmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre de bazı ülkelerin tütün kullanımının etkileri sebebi ile ekonomik olarak iflas edeceği belirtilmiştir. Uyuşturucu bağımlılığının da ilk adımı olan sigara kullanımı ile mücadele tüm medeni ülkelerde olduğu gibi güzel ülkemizde de dikkatle takip edilmelidir. Unutmayalım sigara alkol ve uyuşturucu kullanımı çağımızın felaketleridir. Duyarsız kalırsak hiç beklemediğimiz anda yakınlarımızın da kapısın çalabilir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madde Bağımlılığı İle Mücadele Derneği’nden “Tütün Satan İşyerleri” Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN