Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp Sağlığına Dikkat

Giriş Tarihi: 13.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 14:57
İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Lütfi Akgün, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin artık çocuklarda ve gençlerde de görüldüğünü belirterek, dikkat edilmesi gereken konularla ilgili açıklama yaptı.
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Uzman Dr. Lütfi Akgün, kalbin bütün canlıların yaşam merkezi olduğunu ve sağlığına çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Kalp rahatsızlıklarının gün geçtikçe arttığını ve kalp hastalığına bağlı ölümlerin çocuklarda da görülmeye başlandığını belirten Akgün, “Kalbi besleyen damarlarda yaşanabilecek herhangi bir problem hayati önem taşımaktadır. Kalp kendisi beslenemediği için vücuttaki diğer doku ve organlarda da sorunlar yaşanarak, ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kalp hastalıkları tabirinin kapsamı oldukça geniştir. En yaygın görülenleri koroner arterlerdeki rahatsızlıklar, kalp kapaklarında görülen rahatsızlıklar, kalbin yapısından kaynaklanan anormallikler, ritm bozuklukları olarak sayılabilir" ifadelerini kullandı.
HASTALIĞA BAĞLI ÖLÜMLERİN YÜZDE 60’I KALPTEN KAYNAKLANIYOR
Kalp hastalıklarının pek çok sebebi bulunduğunu, en büyük faktörün ise genetik özellikler olduğunu aktaran Dr. Akgün, şöyle devam etti:
"Bunun dışında risk oluşturan faktörler, şeker hastalığı, yoğun stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol, hareketsiz bir yaşam olarak sayılabilir. Ülkemizde hastalığa bağlı ölümlerin ortalama yüzde 60’ını kalp hastalıkları oluşturmaktadır ve ne yazık ki kalp krizi dediğimiz ani atakların görülme yaşı gün geçtikçe düşmektedir. Gençlik ve hatta çocukluk çağında bile kalp krizinden ölümlerin olduğu gözlenmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak artan hareketsizlik ve kolesterol yönünden zengin olan ayaküstü beslenme şekli özellikle gençlerde obezite ve beraberinde de kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bu önemli sağlık problemine dikkat çekmek ve bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası olarak belirlenmiştir. Düzenli bir yaşam, doğru beslenme, fiziksel aktivite, sigara ve alkolden uzak durularak korunabilen, vücudun hayat merkezi kalp sağlığı için sağlık kontrollerinizi yaptırmaya, konuyla ilgili danışma ve destek için sizleri sağlık kurum ve kuruluşlarımıza davet ediyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp Sağlığına Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN