Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aktif Eğitim-sen’den Eğitim Çalışanları İçin Okullarda “Çocuk Bakım Odası” Kurulması Teklifi

Giriş Tarihi: 15.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:51
Aktif Eğitim-Sen Şubesinden yapılan açıklamada, eğitim çalışanlarının çocukları için görev yaptıkları okullarda “Çocuk Bakım Odası” kurulması gerektiği vurgulandı.
Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, eğitim çalışanlarının en temel sorularından birisinin çocuklarının bakımı olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bu sorun eğitim çalışanları arasında ailevi problemlere bile sebep olacak kadar ciddi bir sorundur. Özellikle ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenlerin çocuklarını emin ellerde yetiştirmeleriyle alakalı yaşamış oldukları kaygı, performanslarını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukları için güvenilir bir bakıcı bulup bulamama endişesi hem kendi iç dünyalarında bir çalkantı meydana getirmekte hem de ders verdiği öğrenciler açısından çalışma verimini olumsuz etkilemektedir. Hayatın ilk yılı bebeğin anneye her yönüyle bağımlı olduğu bir dönemdir. Çocuk yürümeye ve koşmaya başladığında ise kendi başına hareket etme, bağımsız olma isteği içinde olmasına rağmen anneyi etrafında görmekten, onun yanında olmaktan hoşlanır. Sosyalleşme becerisinin kazanıldığı 3 yaşa kadar çocuklar bir taraftan anneden ayrışmaya çalışırken bir taraftan da bağımlılığı devam ettirirler. 3 yaşa kadar görülen bu bağımlı ilişkinin bu yaştan sonra azalması, ilişki boyutunun bağımlılıktan bağlılığa dönüşmesi beklenir. Kreş ve anaokulları çocuğun sadece bakıldığı ya da oyun oynadığı bir ortam değil, sosyalleşme becerisinin geliştiği, kurallara uymayı, yaşıtlarıyla ilişki kurmayı, paylaşmayı öğrendiği sosyal bir ortamdır. Eğitim çalışanlarından maksimum düzeyde yararlanmak ve çocuklarından ayrı kalmadan çalışmalarını sürdürebilmeleri için çocuk bakımı ile ilgili sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktif Eğitim-sen’den Eğitim Çalışanları İçin Okullarda “Çocuk Bakım Odası” Kurulması Teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN